Pionizacja NFZ - zmiany w strukturze organizacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia
Do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie tzw. pionizacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Przewiduje on zmiany w strukturze organizacyjnej NFZ.
25 sierpnia 2020 r. na stornie RCL pojawił się projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

"Konieczność nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia wynika ze zmian organizacyjnych w Narodowym Funduszu Zdrowia, polegających na dokonaniu jego pionizacji przez ujednolicenie sposobu funkcjonowania Funduszu" - czytamy w uzasadnieniu.
Dodano, że "zmiany zostały wprowadzone ustawą z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu".
Pionizacja NFZ - zmiany w strukturze organizacyjnej Centrali NFZ
Projekt nowelizacji rozporządzenia zmienia strukturę organizacyjną Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia przez:
a) przekształcenie:
- Biura Kadr i Szkoleń w Biuro Spraw Pracowniczych mające na celu zaakcentowanie kluczowej roli pracowników jako jednej z grup interesariuszy Strategii NFZ oraz podkreślenie usługowej roli Biura Spraw Pracowniczych wobec pracowników,
- Departamentu Obsługi Pacjenta w Departament Obsługi Klientów mające na celu zaakcentowanie szerszego spektrum interesariuszy obsługiwanych przez NFZ za pośrednictwem tego departamentu (osoby zdrowe, pacjenci, świadczeniodawcy),
b) połączenie komórek Pełnomocnika do Spraw Informacji Niejawnych, Specjalisty do Spraw BHP, Inspektora Ochrony Danych w Biuro Bezpieczeństwa Informacji i Ciągłości Działania mające na celu zapewnienie koordynacji realizacji zadań związanych z przetwarzaniem o zabezpieczeniem informacji, w tym danych osobowych w NFZ.
Pionizacja NFZ - zmiany w strukturze organizacyjnej oddziałów wojewódzkich NFZ
Projekt nowelizacji rozporządzenia zmienia także strukturę organizacyjną oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia przez:
a) przekształcenie:
- komórki Rzecznika Prasowego w Zespół Komunikacji Społecznej,
- Wydziału Kadr i Szkoleń w Wydział Spraw Pracowniczych,
- Zespołu Radców Prawnych w Wydział Prawny,
- Wydziału Spraw Świadczeniobiorców w Wydział Obsługi Klientów,
b) połączenie komórki Pełnomocnika do Spraw Informacji Niejawnych, Specjalisty do Spraw BHP, Inspektora Ochrony Danych w Zespół Bezpieczeństwa Informacji i Ciągłości Działania.
c) utworzenie:
- Zespołu Nadzoru Wewnętrznego,
- Zespołu Profilaktyki Zdrowotnej.
Nowa struktura organizacyjna NFZ ma zapewnić większej sprawności w realizacji zadań
Ponadto, wprowadzane modyfikacje mają na celu zapewnienie większej sprawności w realizacji zadań przez NFZ - przekonują projektodawcy. W tym celu:
- Prezes Funduszu uprawniony zostaje do ustanawiania pełnomocników podległych bezpośrednio NFZ;
- W ramach centrów usług wspólnych będą mogły być tworzone działy, sekcje i samodzielne stanowiska;
- Określony zostaje zakres nadzoru nad realizacją zadań wykonywanych w centrach usług wspólnych oraz w punktach obsługi klientów.
Źródło: RCL
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wpływy ze składek do NFZ w lipcu osiągnęły 7,7 mld zł
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MJM