Pionizacja GIS - rząd przyjął projekt noweli
aktualizacja: 03-12-2019, 23:58
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, rozszerzającej kompetencje głównego inspektora sanitarnego i przekazującej wojewodom nadzór nad wojewódzkimi i powiatowymi inspektorami sanitarnymi – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Nowe rozwiązania mają wejść w życie w 2020 r.
Rada Ministrów przyjęła już ten projekt na posiedzeniu 22 października, jednak Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył go uchwalić i projekt przepadł zgodnie z zasadą dyskontynuacji. Dlatego też 3 grudnia resort zdrowia ponownie wniósł go pod obrady rządu. Teraz trafi do dalszych prac parlamentarnych.

Zmiany, jak wyjaśniło Centrum Informacyjne Rządu, polegają m.in. na tym, że minister zdrowia – za pośrednictwem inspektora sanitarnego (GIS) – będzie miał w tej chwili większe możliwości decydowania o realizacji zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną (PIS). GIS będzie też mógł skutecznie i bezpośrednio oddziaływać na organy PIS. Jednocześnie też Główny Inspektor Sanitarny zwiększy swoją rolę koordynacyjno-nadzorczą.
Jak uszczegółowiono w komunikacie, GIS będzie sprawował nadzór w obszarze zdrowia publicznego. Będzie mógł bezzwłoczne i odpowiednio do zagrożenia uruchamiać służby sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju. Podkreślono, że takie działania będę podejmowane w przypadku wystąpienia zagrożenia publicznego, w szczególności zagrożenia epidemiologicznego lub zagrożenia jakości zdrowotnej żywności.
Dodatkowo też, jak wynika z nowej regulacji, główny inspektor sanitarny będzie powoływał i odwoływał państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i państwowych granicznych inspektorów sanitarnych (za zgodą wojewody). Z kolei państwowy wojewódzki inspektor sanitarny będzie powoływał/odwoływał państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych (po zasięgnięciu opinii wojewody). Wojewodom podlegać będą państwowi wojewódzcy i powiatowi inspektorzy sanitarni.
"Taka struktura oznacza wzmocnienie wojewody jako organu reprezentującego rząd w terenie oraz zapewnia poprawę ochrony praw przedsiębiorców" – zaznaczono w komunikacie. Ponadto inspektorzy PIS zobligowani zostali do składania oświadczenia, że nie współpracowali z organami bezpieczeństwa PRL.
"Ta zmiana pomoże w jeszcze lepszym wykorzystaniu potencjału 16 tys. pracowników inspekcji" - skomentował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na Twitterze.
Dziś Rada Ministrów przyjęła bardzo ważny projekt. Od przyszłego roku pionizacja @GIS_gov i przekazanie nadzoru nad powiatowymi inspektorami sanitarnymi wojewodom. Ta zmiana pomoże w jeszcze lepszym wykorzystaniu potencjału 16000 pracowników inspekcji.
— Janusz Cieszyński 🇵🇱💯 (@jciesz) December 3, 2019
Dziś Rada Ministrów przyjęła bardzo ważny projekt. Od przyszłego roku pionizacja @GIS_gov i przekazanie nadzoru nad powiatowymi inspektorami sanitarnymi wojewodom. Ta zmiana pomoże w jeszcze lepszym wykorzystaniu potencjału 16000 pracowników inspekcji.
W nowelizacji doprecyzowano także kwestię wydawania zgód na wykonywanie dodatkowych zajęć zarobkowych przez państwowych inspektorów sanitarnych i ich zastępców.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: KM, PAP