Pilotaż rehabilitacji leczniczej dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19
Ministerstwo Zdrowia planuje pilotaż rehabilitacji leczniczej dla chorych, którzy przebyli COVID-19. "Konieczne jest wypracowanie modelu opieki rehabilitacyjnej nad tymi pacjentami i sprawdzenie jego efektywności" - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, który został właśnie skierowany do ogłoszenia.
14 lipca 2020 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19.

W dokumencie zaznaczono, że obecne rekomendacje dotyczą możliwości zastosowania pewnych procedur fizjoterapeutycznych u chorych na COVID-19 leczonych szpitalnie na oddziałach intensywnej terapii. "Brak jest jednak w dotychczasowym piśmiennictwie jakichkolwiek wytycznych dotyczących postępowania rehabilitacyjnego związanego z utrzymaniem ciągłości i powszechności terapii u chorych po zakażeniu wirusem SARS-COV-2 po zakończeniu ostrej fazy choroby i wypisaniu ze szpitala" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
W celu rozwiązania wskazanych problemów w opiece nad pacjentami, którzy chorowali na COVID-19, konieczne jest wypracowanie modelu opieki rehabilitacyjnej nad tymi pacjentami i sprawdzenie jego efektywności.
Koronawirus SARS-CoV-2: rehabilitacja lecznicza dla pacjentów po przebytej chorobie COVID-19
Rozporządzenie ma na celu przetestowanie programu rehabilitacji leczniczej dla osób po przebytej chorobie COVID-19, ukierunkowanego na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego, a także ocenę jego efektywności organizacyjnej i klinicznej.
W projekcie rozporządzenia określone są poszczególne modele fizjoterapii oddechowej nad chorymi oraz świadczenia opieki zdrowotnej dedykowane tej grupie chorych.
Ministerstwo Zdrowia zakłada, że pilotaż potrwa dwa lata, a jego ewaluacja kolejne 3 miesiące. Projekt będzie realizowany przez jeden ośrodek w kraju – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II.
Czas trwania rehabilitacji leczniczej pacjentów, którzy przeszli COVID-19, wyniesie maksymalnie 21 dni. NFZ rozliczy wykonane świadczenia w oparciu o cenę za osobodzień w wysokości 200 zł.
Nie były prowadzone pre-konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia
W uzasadnieniu zaznaczono, że projekt rozporządzenia nie został przekazany do opiniowania i konsultacji publicznych z uwagi na konieczność jego pilnego wejścia w życie, a także ze względu na szczególny charakter regulacji, jakim jest wprowadzenie szczególnego rodzaju rehabilitacji dedykowanej świadczeniobiorcom, którzy przebyli chorobę COVID-19.
"Program pilotażowy przyczyni się do poprawy ich stanu zdrowia. Podjęto zatem decyzję o nieprzedłożeniu projektu do konsultacji, biorąc pod uwagę wyjątkowy charakter rozporządzenia i pilną potrzebę rozpoczęcia kompleksowej rehabilitacji pulmonologicznej tych pacjentów" - wyjaśniono.
PRZECZYTAJ TAKŻE: KIF: Rehabilitacja dostępna dla pacjentów, ale z pewnymi ograniczeniami
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MJM