Pilotaż mechanicznej trombektomii w siedmiu ośrodkach
Pilotaż leczenia udarów mózgu za pomocą mechanicznej trombektomii odbędzie się w siedmiu ośrodkach w Polsce: w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Katowicach, Rzeszowie i Grodzisku Mazowieckim - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Chętnych do udziału w pilotażu trombektomii mechanicznej było ok. 40 placówek, ale wybrano te, które mają największe doświadczenie w zabiegowym leczeniu udarów: Gdańska, Warszawę, Kraków, Lublin, Katowice, Rzeszów, Grodzisk Mazowiecki.

iStock
Zabiegi tego typu będą wykonywane podczas 24-godzinnych dyżurów tak jak stosowane od wielu lat zabiegi kardiologii interwencyjnej w ostrych zawałach serca.
Program będzie stopniowo rozszerzany o kolejne ośrodki, a docelowo procedura zabiegowego leczenia udarów ma się upowszechnić w całym kraju.
Trombektomia mechaniczna jest nową metodą wewnątrznaczyniowego usuwania u niektórych pacjentów skrzepliny wywołującej niedokrwienny udar mózgu. Z danych WHO wynika, że udar niedokrwienny mózgu jest drugą przyczyną zgonów na świecie i jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa u osób dorosłych. W jego leczeniu kluczowy jest czas. Na podanie leków rozpuszczających zakrzep lekarze mają nie więcej, niż 4,5 godziny od zachorowania. Więcej czasu na ratunek pacjenta daje przezcewnikowa trombektomia mechaniczna.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: KM/PAP