Pierwszy w Polsce zabieg implantacji bioprotezy mitralnej z dostępu przez przegrodę mędzyprzedsionkową
Specjaliści z I Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili 3 września pierwszy w Polsce skuteczny zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki z dostępu przezprzegrodowego w zdegenerowanej zastawce mitralnej chirurgicznej Epic 31mm (tzw. TMVI, transcatheter mitral valve-in-valve implantation).
Nowatorski zabieg przezcewnikowej implantacji zastawki z dostępu przezprzegrodowego w zdegenerowanej zastawce mitralnej chirurgicznej Epic 31mm przeprowadzili specjaliści WUM dr hab. med. Zenon Huczek, prof. Markus Kassel, dr hab. med. Janusz Kochman i dr med. Radosław Wilimski. Za znieczulenie odpowiadała dr Bożena Witkowska, a za obrazowanie echokardiograficzne dr n. med. Piotr Scislo.

Poddaną operacji pacjentką była 69-letnia kobieta cierpiąca na ciężką niewydolność serca NYHA III. Podczas zabiegu specjaliści WUM wprowadzili i implementowali do źle funkcjonującej zastawki przez żyłę udową prawą i po nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej bioprotezę Sapien3 29mm. Po implantacji obserwowano prawidłową funkcję lewego ujścia żylnego nie obserwując istotnego gradientu ani niedomykalności protezy. Kobieta czuje się dobrze, została wypisana do domu w czwartej dobie po operacji. Zastosowana w jej przypadku metoda jest mało inwazyjna, pozwala na szybsze zakończenie hospitalizacji i szybszą rehabilitację.
W ostatnim czasie specjaliści WUM – we współpracy z zespołem Instytutu Kardiologii - przeprowadzili również nowatorski zabieg jednoczesnego przeszczepienia serca i wątroby.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Specjaliści z WUM przeprowadzili nowatorski zabieg leczenia tętniaka w łuku aorty
Źródło: Biuro Prasowe WUM
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG