Pierwsze zabiegi neuromodulacji krzyżowej na Mazowszu
66-letni mężczyzna i 65-letnia kobieta są pierwszymi na Mazowszu pacjentami, u których lekarze z Oddziału Klinicznego Urologii Szpitala Klinicznego im. prof. Orłowskiego CMKP w Warszawie wykonali refundowane zabiegi wszczepienia elektrody do stymulacji nerwów krzyżowych.
Zabiegi przeprowadził lek. Maciej Oszczudłowski wraz z zespołem, przy udziale dr. Marttiego Aho ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tampere (Finlandia). Oboje pacjenci cierpieli na niepoddający się leczeniu farmakologicznemu zespół pęcherza nadreaktywnego.

Neuromodulacja krzyżowa (ang. sacral neuromodulation – SNM) wpływa zarówno na funkcję nerwów krzyżowych, jak też moduluje odruch mikcji na poziomie centralnym. Proces implantacji specjalnej elektrody, która stymuluje prawidłowe działanie nerwów i pęcherza moczowego, oraz neuromodulatora zazwyczaj odbywa się dwuetapowo. W pierwszym etapie elektroda jest podłączana do stymulatora zewnętrznego, a po 7-14 dniach implantuje się – tym razem już pod skórę – docelowy neuromodulator, który stymuluje nerwy krzyżowe za pomocą łagodnych impulsów elektrycznych.
Neuromodulacja krzyżowa jest zabiegiem odwracalnym – w każdej chwili można usunąć pacjentowi wszystkie wszczepione elementy z kości krzyżowej. Co 6-8 lat trzeba wymieniać baterie do neurostymulatora.
Zabiegi neuromodulacji krzyżowej są w Polsce refundowane od kilku miesięcy. Pierwszymi ośrodkami, w których je przeprowadzono, były Łódź (Klinika Urologii Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika) i Kraków (Oddział Kliniczny Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego). Wkrótce dołączą do nich kolejne placówki publiczne, m.in. z Lublina.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Maja Marklowska-Tomar