Pierwsza retransplantacja serca w USK we Wrocławiu. Takie zabiegi to rzadkość
Lekarze Instytutu Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzili retransplantację serca - jest to pierwsza tego rodzaju operacja w tym ośrodku.

W Polsce retransplantacje serca nadal wykonuje się bardzo rzadko, na świecie dotyczy to ledwie kilku procent populacji pacjentów po wcześniejszej transplantacji.
Pacjent, któremu po raz kolejny przeszczepiono serce to 36-letni mężczyzna, który pierwszą transplantację przeszedł 4,5 roku temu w ośrodku w Zabrzu.
Stan pacjenta pogorszył się po kilku latach
- Wcześniej, czekając na dawcę, dwa lata leżał w szpitalu na wspomaganiu mechanicznym, bez którego by nie przeżył. W krótkim czasie doszło u niego do powtarzających się epizodów odrzucenia przeszczepu - wyjaśnił prof. Michał Zakliczyński, szef Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK we Wrocławiu.
Leczenie immunosupresyjne okazało się w przypadku tego pacjenta nieskuteczne.
- Jego stan się pogarszał, aż doszło do krytycznego momentu, gdy nie był już w stanie funkcjonować - dodał ekspert.
Dlaczego pierwszy przeszczep się nie powiódł?
Dr Roman Przybylski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USK, podkreślił, że powtarzające się epizody odrzucania, być może związane również ze współistniejącą chorobą autoimmunologiczną jelit, doprowadziły do niewydolności serca.
- Są to sytuacje, których przed transplantacją nie możemy przewidzieć, choć przebieg niektórych chorób autoimmunologicznych może dyskwalifikować pacjenta do przeszczepu - mówił.
Rokowanie było na tyle niekorzystne, że konieczna okazała się retransplantacja. Na początku października wykonano u 36-latka retransplantację serca. Dziś mężczyzna czuje się dobrze i szykuje do opuszczenia szpitala.
Instytut Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od lutego tego roku przeprowadza transplantację serca. Do tej pory wykonano ponad 30 przeszczepów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pierwsza w Polsce transplantacja i retransplantacja wątroby u chorej z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2
Źródło: Puls Medycyny