Pielęgniarki chcą zmiany ustawy regulującej zasady ich wynagradzania. Ruszyła zbiórka podpisów
“Stop degradacji, stop dyskryminacji!” - z tym hasłem Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych rusza ze zbiórką podpisów pod obywatelskim projektem zmian w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia.

Pielęgniarki i położne biorą sprawy w swoje ręce. W związku z zamieszaniem, jakie powstało wokół ich wynagrodzeń, chcą zmian w regulującej to ustawie. Właśnie wystartowała zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia. Sejm zajmie się projektem, jeśli go poprze 100 tys. osób.
Jest projekt ustawy OZZPiP o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego
Związek zaznacza, że totalnego chaosu w płacach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2022 roku można było uniknąć przyjmując w parlamencie poprawki do ustawy przygotowane przez pielęgniarki.
– Ponieważ Ministerstwo Zdrowia w dalszym ciągu nie chce i nie potrafi naprawić złych zapisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników w podmiotach leczniczych, Zarząd Krajowy OZZPiP podjął decyzję o wystąpieniu z obywatelską inicjatywą ustawodawczą, która powstrzyma dalszą degradację i dyskryminację zawodową pielęgniarek i położnych w Polsce - przekazuje Związek.
Jak przekazuje OZZPiP, projekt nowelizacji ustawy jest w całości jego inicjatywą, został przygotowany przez prawników i legislatorów na jego zlecenie. – Z naszego grona wyłoniliśmy osoby tworzące Komitet Inicjatywy Obywatelskiej, który złożył stosowne dokumenty do marszałka Sejmu, otrzymał potwierdzenie złożenia zawiadomienia i rozpoczął działalność - przekazuje OZZPiP.
Jakie zmiany zawarto w projekcie OZZPiP?
Główne cele to:
- podniesienie współczynników pracy dla 5 i 6 grupy zawodowej,
- powiązanie wynagrodzenia pielęgniarek i położnych objętych ustawą z faktycznie posiadanymi kwalifikacjami – wprowadzenie zapisu „kwalifikacje POSIADANE” zamiast dotychczasowego „kwalifikacje wymagane”,
- gwarancja przekazywania środków na pokrycie wzrostu minimalnego wynagrodzenia określonego ustawą w ramach systemu świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych,
- zaliczenie do grupy o wyższym współczynniku od następnego miesiąca po udokumentowaniu uzyskanych kwalifikacji.
– W celu zmniejszenia różnic płacowych apelujemy o podpisywanie się pod naszym projektem oraz włączenie się w akcję zbierania podpisów pod tą inicjatywą. Wszelkich informacji udzielają struktury regionalne OZZPiP. Niech zebranie podpisów i złożenie tego projektu w Sejmie będzie pierwszym krokiem do zatrzymania dyskryminacji i degradacji zawodowej pielęgniarek i położnych w Polsce - napisała w mediach społecznościowych Krystyna Ptok, pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.
ZOBACZ TAKŻE: Prokuratura przyjrzy się dyrekcji tarnowskiego szpitala. W tle płace pielęgniarek
Źródło: Puls Medycyny