Piecha: Sejm nie powinien dłużej zwlekać z przyjęciem ustawy o weryfikacji szczepień
Sytuacja jest niepokojąca, dlatego regulacje dotyczące paszportów covidowych powinny już dawno być przyjęte. Liczę, że Sejm nie będzie dłużej zwlekał z przyjęciem ustawy o weryfikacji covidowej pracowników - mówi poseł Bolesław Piecha (PiS) i dodaje, że należałoby wrócić też do nauki zdalnej.

Poseł Bolesław Piecha we wtorek (25 stycznia) na antenie Polsat News w programie “Polityczne Graffiti” stwierdził, że na powrót do normalności jeszcze przyjdzie nam sporo czekać. – Oby to było kilka, a nie kilkanaście miesięcy - zaznaczył.
Odnosząc się do sytuacji epidemiologicznej wskazał, że niepotrzebnie tak długo zwlekano w Polsce z przyjęciem regulacji dotyczących paszportów covidowych.
Szczepienie lub test. Miliard złotych na testowanie pracowników
– One dają naprawdę poczucie bezpieczeństwa i to rozwiązanie proponuje w zasadzie większość krajów Europy - podkreślał i dodał, że liczy, iż Sejm w końcu zajmie się też “ustawą Hoca”.
- To ustawa “lajtowa”, jestem przekonany, że Sejm zajmie się nią w drugim czytaniu i ją przyjmie. Ona w zasadzie nakłada na pracodawców możliwość sprawdzania certyfikatów covidowych. Alternatywą jest testowanie przed przystąpieniem do pracyi za to zapłaci budżet państwa – mówił poseł i zaznaczył, że na testowanie przeznaczonych jest miliard złotych.
Piecha podkreślił, że ważne są też rozmowy o dalszych obowiązkowych szczepieniach dla kolejnych grup zawodowych i kwestie związane z gospodarką w pandemii.
- Dziś mamy na kwarantannie ponad 800 tys. osób, co ma implikacje gospodarcze. To nie tylko obciążenie szpitali, ale także brak ludzi w normalnej gospodarce, a to w sytuacji inflacji, drożyzny - jeśli chodzi o gaz i media - jest niebezpieczne. Skrócona kwarantanna pewnie nieco pomoże gospodarce, ale trzeba się zastanowić, co robić dalej. Myślę, że to będzie temat do dyskusji na wtorkowym spotkaniu premiera z przedstawicielami opozycji - tłumaczył poseł PiS.
Powrót do nauki zdalnej
Poseł podkreślił, że ważne jest upowszechnienie testowania i należałoby też myśleć o testowaniu w szkołach. - To powinno w pierwszej kolejności dotyczyć personelu. Bo wiemy, jak to wygląda, że dla uczniów szczególnie tych młodszych to dosyć nieprzyjemne - wskazywał.
Jednak w obecnej sytuacji - jak stwierdził - przychylałby się do wprowadzenia zdalnego trybu nauczania w szkołach.
Piecha podkreślił, że jest też zwolennikiem pilnego wprowadzenia edukacji zdrowotnej w szkołach, której ważnym elementem byłoby upowszechnianie wiedzy związanej ze szczepieniami.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Źródło: Rząd pozytywnie ocenił poselski projekt ustawy o weryfikacji covidowej
Źródło: Puls Medycyny