Pfizer ogranicza dostawy szczepionki przeciw COVID-19. Czy będą zmiany w harmonogramie szczepień?
aktualizacja: 20-01-2021, 16:53
Koncern Pfizer ogłosił tymczasowe zmniejszenie dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 do krajów europejskich, m.in. Polski. W związku z tym wstrzymany będzie transport 330 tys. dawek do szpitali węzłowych w ramach pierwszego szczepienia grupy 0, natomiast zgodnie z planem 50 tys. dawek trafi do punktów na drugie szczepienia, a 120 tys. dawek na pierwsze szczepienia do DPS-ów - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.
15 stycznia koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID w drugim kwartale. "Aby to osiągnąć, konieczne są teraz pewne modyfikacje procesów produkcyjnych. W rezultacie w naszym zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Wrócimy do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej począwszy od 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego" - poinformowały firmy w komunikacie.
18 stycznia do Polski dotarło 176 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19 zamiast 360 tys.
Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej 18 stycznia poinformował, że w poniedziałek do Polski zamiast 360 tys. przyleciało 176 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. "W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys., a 296 tys. (dawek), potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby szczepionek" - powiedział Dworczyk.
Zaznaczył jednocześnie, że są zabezpieczone dawki dla wszystkich pacjentów, którzy otrzymali pierwsze szczepienie, więc - podkreślił - te wszystkie osoby mają gwarancję otrzymania drugiego szczepienia.
Opóźnienie szczepień w grupie 0
Minister Dworczyk przekazał też, że zmiany w harmonogramie dostaw szczepionek wpłyną na szczepienie w grupie “zero”, czyli m.in. personelu medycznego ochrony zdrowia.
"Jesteśmy zmuszeni nieco wydłużyć szczepienia grupy 0, wiąże się to właśnie ze zmniejszaniem dostarczanych dawek przez firmę Pfizer" - powiedział Dworczyk.
Jak tłumaczył, ze względu na zmniejszenie dostaw zamiast 330 tys. osób z grupy "0", które były zaplanowane do zaszczepienia, w tym tygodniu "będziemy mogli zaszczepić ok. 130 tys.".
"Zrobimy wszystko, aby szczepienia grupy 0 zostały zakończone w lutym. Mamy nadzieję i są pewne widoki na to, że zrobimy to wcześniej niż w drugiej połowie miesiąca, ale to jest też uzależnione od czynników, na które nie mamy wpływu" - mówił Dworczyk.
Podkreślił, że decyzje firmy Pfizer - o tymczasowym zmniejszeniu dostaw szczepionek do krajów europejskich - "wpłynęły na harmonogram szczepień w Polsce, podobnie jak w innych krajach".
Dodał, że "według informacji na razie nieoficjalnych, jest duża szansa żeby trzecia szczepionka firmy AstraZeneca została zarejestrowana do końca tego miesiąca". "Wtedy możemy liczyć, że jej dostawy do Polski rozpoczęłyby się jeszcze w lutym" - powiedział minister.
ZOBACZ TAKŻE: Coraz mniej szczepionek przeciwko COVID-19 w Polsce, część szpitali wstrzymuje szczepienia pierwszą dawką

Michał Dworczyk: Szczepienia seniorów przeciw COVID-19 rozpoczną się zgodnie z planem
Szef KPRM potwierdził też, że mimo zmniejszenia dostaw szczepionek nie zmieni się nic, jeśli chodzi o szczepienia populacyjne, i seniorzy powyżej 70. roku życia rozpoczną szczepienia zgodnie z planem, czyli 25 stycznia. "Również nic się nie zmienia, jeśli chodzi o rejestrację seniorów" – wskazał.
W tym tygodniu, tak jak to było wcześniej założone, 50 tys. dawek ma trafić do punktów, które wykonają drugie szczepienia. 120 tys. dawek, zgodnie z planem, trafi na pierwsze szczepienia do DPS-ów. Zgodnie z zapowiedzią między 18 a 22 stycznia mają się odbyć pierwsze szczepienia pensjonariuszy DPS-ów.
Będzie zmiana harmonogramu szczepień przeciw COVID-19 w grupie pierwszej
20 stycznia minister Dworczyk zapowiedział, że będzie korekta rozporządzenia o kolejności szczepień. Etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części. W części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 lat, w części 1B – osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C – nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.
Lista chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się będzie zawarta w rozporządzeniu, które obecnie jest jeszcze konsultowane - przekazał szef kancelarii premiera.
CZYTAJ WIĘCEJ: Będzie korekta rozporządzenia dot. pierwszego etapu szczepień przeciw COVID-19
ZOBACZ TAKŻE: Min. Dworczyk: Skierowanie lekarskie, które potwierdzi choroby przewlekłe, będzie warunkiem szybszego zaszczepienia się
Min. Dworczyk: w 30 szpitalach tymczasowych uruchomiono możliwość szczepień
Źródło: Puls Medycyny