Personel pomocniczy z dodatkiem za pracę w nocy i w święta? Projekt Lewicy ma kosztować 300 mln zł
Posłowie Lewicy proponują rozszerzenie grupy osób uprawnionych do dodatków za pracę w godzinach nocnych oraz w niedzielę i święta do wszystkich zatrudnionych w podmiotach leczniczych pracujących w systemie pracy zmianowej.

- W Sejmie został złożony poselski projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej
- Projekt został skierowany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych.
- Nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku i kosztować dodatkowe 300 mln zł.
Obecnie dodatek za pracę w systemie zmianowym w nocy, niedziele i święta przysługuje przedstawicielom zawodów medycznych. Ale nie są to jedyni pracownicy, którzy pracują w takim systemie, by zabezpieczyć funkcjonowanie ochrony zdrowia – przypominają posłowie Lewicy w uzasadnieniu do projektu zmian w ustawie o działalności leczniczej.
Lewica chce dodatków za pracę w nocy i w święta dla zawodów niemedycznych
W trybie zmianowym pracują też przedstawiciele i przedstawicielki zawodów niemedycznych, pracownicy działalności podstawowej, w tym zwłaszcza obsługujący oddziały podczas dyżurów nocnych i świątecznych - sanitariuszki i sanitariusze szpitalni, sanitariuszki i sanitariusze, salowe i salowi, pracownicy i pracownice gospodarcze, sprzątaczki i sprzątacze, pracownicy i pracownice serwisowe, pracownicy i pracownice pomocnicze w działalności medycznej oraz wszystkie osoby pracujące na stanowiskach z tożsamym zakresem obowiązków.
Jak podkreślają wnioskodawcy, jest to sytuacja nierównego traktowania pracowników i pracownic wykonujących pracę w podobnych warunkach w podmiotach leczniczych. Projekt zmian w ustawie o działalności leczniczej ma spowodować, że wszystkie osoby pracujące w podmiotach leczniczych w systemie pracy zmianowej będą objęte dodatkami za pracę w godzinach nocnych oraz w niedziele i święta.
Jak wyliczyli posłowie, koszty zabezpieczenia dodatków dla personelu pomocniczego obsługującego szpitale w trybie nocnym i świątecznym w 2023 roku wyniosłyby 300 milionów złotych. Kwota ta miałaby być finansowana z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.
Na razie projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Personel pomocniczy mówi w Sejmie o patologiach. "Salowa wielofunkcyjna" i sprząta, i karmi pacjentów
Źródło: Puls Medycyny