Małe dzieci mogą zakażać koronawirusem SARS-CoV-2 łatwiej niż dorośli [BADANIE] Premium 05-08-2020, 12:52 Wyniki dwóch nowych badań wskazują, że małe dzieci nie tylko mogą przenosić koronawirusa SARS-CoV-2, ale także odgrywać istotną rolę w rozwoju pandemii COVID-19.
Raport KOROUN: Meningokoki groźne dla niemowląt Premium 04-08-2020, 15:00 Za największą liczbę przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej w ubiegłym roku w Polsce odpowiadały meningokoki typu B, a najwięcej zachorowań było wśród najmłodszych dzieci – wynika z opublikowanego w czerwcu 2020 r. raportu Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (KOROUN). "Choroby, którym zapobiegamy za pomocą szczepień, stanowią dla dzieci większe zagrożenie niż obecna pandemia. A szczepienia można bezpiecznie prowadzić również w trakcie pandemii" - komentuje te wyniki dr hab. n. med. Ernest Kuchar.
Znaczenie szczepień ochronnych w dobie pandemii COVID-19 wzrosło Premium 24-07-2020, 15:05 Hospitalizacja dzieci zakażonych rotawirusem stanowi znaczne obciążenie dla oddziałów pediatrycznych. Leczenie to generuje także koszty pośrednie, związane m.in. z absencją chorobową opiekunów. Badania pochodzące z krajów, które wprowadziły szczepionki przeciw rotawirusom wykazały, że poniesione na ten cel koszty zwracają się w ciągu dwóch lat. Czy i jak pandemia koronawirusa zmieniła społeczne podejście do szczepień ochronnych?
Wady postawy ma nawet połowa dzieci i młodzieży. Szkoły nie zapewniają kompleksowej profilaktyki [RAPORT NIK] Premium 22-07-2020, 16:14 Szkoły nie organizują profilaktyki wad postawy u uczniów w sposób kompleksowy. Kuleje współpraca z rodzicami w tym zakresie. Gminy też nie są świadome wagi tego zagadnienia, nie inicjują ścisłej współpracy szkół ze służbą zdrowia i rodzinami, nie nadzorują procesu korekcji postawy u dzieci - z reguły nie interesują się tą kwestią, całą odpowiedzialność przerzucając na szkoły - wynika z raportu NIK.
Biegunka rotawirusowa szczególnie groźna u dzieci Premium 15-07-2020, 14:06 Kilkudniowa ostra biegunka rotawirusowa, nawet przebiegająca łagodnie, prowadzi do utrzymujących się przez kilka tygodni zaburzeń wchłaniania. Odbija się to niekorzystnie na rozwoju dziecka - zwraca uwagę dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Koronawirus SARS-CoV-2 u dzieci: w pierwszych miesiącach pandemii najmłodsi lepiej znosili zakażenie [BADANIE] Premium 02-07-2020, 12:01 Dzieci znacznie lepiej od dorosłych radziły sobie z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 w pierwszych miesiącach pandemii - takie są wnioski z metaanalizy 131 badań przeprowadzonych w 26 krajach, które zostały opublikowane na łamach pisma "EClinicalMedicine".
Koronawirus a dzieci: nie wiadomo, jaka jest rola najmłodszych w transmisji SARS-CoV-2 Premium 01-05-2020, 08:13 Eksperci europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia sceptycznie odnieśli się do badań sugerujących, że dzieci rzadziej niż dorośli ulegają infekcji SARS-CoV-2 i w mniejszym stopniu zakażają innych. WHO apeluje też do krajów, by nie zaniedbywały szczepienia dzieci z powodu pandemii COVID-19.
Jak dzieci chorują na COVID-19? Premium 19-03-2020, 14:12 Przegląd ponad 73 tys. zachorowań na COVID-19, wykonany przez Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wykazał, że mniej niż 1 proc. przypadków dotyczyło dzieci w wieku poniżej 10 lat. Wyniki analizy opublikowano na stronach The New England Journal of Medicine (NEJM).
Bilanse i szczepienia dzieci w czasie zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2: stanowiska ekspertów Premium 13-03-2020, 23:43 W związku z dynamicznym wzrostem liczby przypadków zakażeń spowodowanych koronawirusem SARS-COV-2 oraz wprowadzeniem pandemii, a w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, lekarze i epidemiolodzy wydali zalecenie okresowego zawieszenia szczepień ochronnych. Odroczono także bilanse dzieci zdrowych.
Czy koronawirus jest mniej groźny dla dzieci niż seniorów? Premium 12-03-2020, 07:50 Co ogłoszenie światowej pandemii COVID-19 oznacza w praktyce? Czy koronawirus SARS-CoV-2 ma duży potencjał zakaźny? Dlaczego nowy koronawirus wydaje się mniej groźny dla dzieci? Ile może potrwać pandemia? – na te i inne pytania w rozmowie z "Pulsem Medycyny" odpowiada prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki, pediatra, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Program "Oblicza Medycyny": Zbyt niski wzrost dziecka może wymagać leczenia [WIDEO] Premium 17-02-2020, 13:54 Niskorosłość rozpoznaje się, gdy wysokość ciała dziecka - sprawdzana na siatce centylowej - znajduje się poniżej 3 centyla. „Ważna jest czujność rodziców oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, by w porę wychwycić problem. Najlepszym sposobem są wykonywane przy okazji okresowych badań profilaktycznych regularne pomiary wysokości ciała i nanoszenie wyników na siatkę centylową” — mówi prof. dr hab. n. med. Mieczysław Szalecki, kierownik Kliniki Endokrynologii i Diabetologii w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.
Zaburzenia mikroflory bakteryjnej u dziecka Premium 03-01-2020, 14:40 Bakterie są nam niezbędne do życia – takie oficjalne stanowisko zajęła medycyna już wiele lat temu. Co oznacza to w praktyce? Dostrzeżono wyraźny związek korzystnej mikroflory jelitowej z odpornością człowieka, przez co można ją porównać do płaszcza ochronnego, który szczególne znaczenie ma w przypadku dzieci. Zaburzenia w tym obszarze mogą bowiem prowadzić do podatności na infekcje, skłonności do alergii czy dolegliwości przewodu pokarmowego. Jak chronić przed nimi maluszki?
Polskie sześcioraczki zostały zabezpieczone przed wirusem RS Premium 02-01-2020, 15:32 Gdyby Zosia, Kaja, Malwina, Nela, Filip i Tymon, czyli pierwsze polskie sześcioraczki, urodziły się 2 lata temu nie otrzymałyby bezpłatnej immunoprofilaktyki zabezpieczającej je przed wirusem RS. Na szczęście dla nich od 1 marca 2018 r. program profilaktyki zakażeń wirusem RS został rozszerzony i teraz z zabezpieczenia mogą skorzystać wcześniaki urodzone przed 33. tygodniem ciąży.
Pediatria metaboliczna: Najważniejszy cel - edukacja kadr medycznych Premium 30-12-2019, 14:27 „Rok 2019 upłynął nam w dużej mierze pod znakiem propagowania wśród kadr medycznych w całej Polsce wiedzy na temat wrodzonych wad metabolizmu oraz diagnostyki chorób genetycznie uwarunkowanych. Specjalistyczne szkolenia na ten temat odbywają się dzięki unijnemu programowi POWER i będą kontynuowane także w 2020 roku” — zapowiada dr hab. n. med. prof. IMiD Jolanta Sykut-Cegielska, przewodnicząca zarządu Polskiego Towarzystwa Wrodzonych Wad Metabolizmu.
Zapalenie płuc u dzieci jest poważną chorobą Premium 12-11-2019, 13:54 Rozmowa z dr hab. n. med. Henrykiem Mazurkiem, profesor nadzwyczajny IGiChP, kierownikiem Kliniki Pneumonologii i Mukowiscydozy, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, Oddział Terenowy w Rabce Zdroju.