Państwo walczy z uzależnieniami niezbyt skutecznie. Czy ma plan, jak to zmienić?
Systemowa walka z nałogiem palenia daje niesatysfakcjonujące rezultaty. Nadal 26 proc. dorosłych Polaków to palacze. Również na polu przeciwdziałania alkoholizmowi nie widać spektakularnych osiągnięciach, rosnącym problemem są uzależnienia cyfrowe. Jak państwo chce walczyć ze szkodliwymi nałogiem i czy ma plan, jak to poprawić skutecznie?

- Informacja na temat zwalczania uzależnień od alkoholu, nikotyny oraz narkotyków była tematem posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia 14 grudnia.
- Połączenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) w jedną instytucję Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pozwoli na skuteczniejsze działanie w walce z uzależnieniami przez lepsze wykorzystanie potencjału kadrowego i finansowego tych instytucji - mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
- Wiceszef MZ zadeklarował, że wkrótce powinno się pojawić nowe świadczenie gwarantowane odnoszące się do terapii osób uzależnionych cyfrowo.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski 14 grudnia na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia przedstawił informację na temat zwalczania uzależnień od alkoholu, nikotyny oraz narkotyków. Jak podkreślał, Ministerstwo Zdrowia bardzo poważnie podchodzi do problemu zwalczania uzależnień, czego przejawem jest połączenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN) i Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), które przez lata odpowiadały za walkę z uzależnianiami, w jedną instytucję: Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Ta ma działać kompleksowo i skutecznie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zmiany w przepisach dot. Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Sejm odrzuca poprawki Senatu
Wiceminister Miłkowski przekonywał, że stworzenie jednej instytucji odpowiedzialnej za system lecznictwa uzależnień pozwoli na skuteczniejsze działanie m.in dzięki lepszemu wykorzystaniu potencjału kadrowego i finansowego.
Zmiany w kształceniu specjalistów lecznictwa uzależnień
– Obie instytucje, które wcześniej zajmowały się problemem uzależnień, działają już razem. Zadaniem nowo powołanej jednostki jest kompleksowe działanie w zakresie profilaktyki uzależnień i zachowań ryzykownych. Nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym dot. utworzenia Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom ujednoliciła też sposób kształcenia specjalistów zajmujących się leczeniem uzależnień. Wszyscy będą kończyli ten sam cykl szkoleń w zakresie psychoterapii uzależnień – podkreślił.
Miłkowski zaznaczył, że skuteczne rozwiązania w zakresie uzależnień zależą jednak od właściwie realizowanych zadań na poziomie lokalnym i w związku z tym wprowadzono też zmiany w ustanawianiu gminnych programów w obszarze tej profilaktyki. - Sam proces został lepiej skoordynowany dzięki lepszemu przygotowaniu specjalistów z zakresu psychoterapii uzależnień, co ma związek z nowymi rozwiązaniami wprowadzonymi do systemu ich kształcenia. Został też powołany zespół, który ma opracować reformę systemu leczenia uzależnień –przekazał i podsumował, że te wszystkie działania mają jeden cel: poprawę polityki przeciwdziałania uzależnieniom.
Dodał, że resort realizuje dodatkowo różne programy, które także odnoszą się do tego obszaru. – Obecnie jest realizowany program pomocy w zakresie uzależnień cyfrowych. On się bardzo dobrze rozwija i oczekujemy, że wyniki pilotażu pozwolą wkrótce na wprowadzenie tego świadczenia jako standardowego gwarantowanego, żeby było dostępne dla wszystkich pacjentów - zapowiedział.
Nieskutecznie walczymy z nikotynizmem i alkoholizmem
W trakcie dyskusji poseł Jerzy Hardie-Douglas (KO) zwrócił uwagę, że jego zdaniem nieskutecznie walczymy z nikotynizmem w Polsce, bo nadal ¼ Polaków pali. Przedstawiciele resortu zdrowia podzielili ten pogląd. Dariusz Poznański, dyrektor departamentu Zdrowia Publicznego w MZ, przyznał, że spadek liczby palaczy jest niesatysfakcjonujący i obecnie pali ok. 26 proc. dorosłej populacji w kraju, jak jednak wskazał, osobom, które chcą wyjść z nałogu, oferowane jest wsparcie także w ramach innych programów zdrowotnych, jak m.in. te realizowane w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowa Zelandia zaostrza prawo antynikotynowe. “Służba zdrowia zaoszczędzi kilka miliardów dolarów”
Uczestniczący w posiedzeniu Krzysztof Brzóska, były wieloletni dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, podkreślał, że w odniesieniu do spożywania alkoholu, sytuacja nigdy nie była tak dramatyczna jak ma to miejsce obecnie. (Oficjalne dane wskazują, że szkodliwa konsumpcja alkoholu dotyczy 18,6 proc. Polaków – 11,3 proc. pije ryzykownie (od 6 do 12 litrów czystego etanolu rocznie), a 7,3 proc.- red.)
– Profilaktyka jest bardzo ważna, szczególnie edukacja dzieci i młodzieży. Ale nie ma takich pieniędzy, by profilaktykę przeciwstawić ilości reklam używek w mediach - zaznaczył Brzóska. Jak ocenił, sytuację w tym zakresie poprawiłby całkowity zakaz reklam używek jak piwo, czy podniesienie cen sprzedaży tych produktów.
Działania instytucji przeciwdziałających uzależnieniom musi wspierać prawo
Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, podsumowując wystąpienie przedmówców zaznaczył, że działalność takich instytucji jak kierowana przez niego, może przynieść widoczne efekty dopiero wtedy, gdy jej działania będą wspierane odpowiednimi decyzjami politycznymi.
- W Polsce substancją, która prowadzi do różnych uzależnień, jest alkohol. Już u dzieci obserwujemy, że późniejsze problemy z uzależnieniami mają swój początek w eksperymentowaniu właśnie z nim. Doskonale wiemy, jak powinniśmy przeciwdziałać uzależnieniom. Wiemy, że ograniczając dostępność do alkoholu wpływamy na mniejszą konsumpcje. Są badania, które mówią, że zmniejszenie liczby sprzedaży punktów alkoholu już o 10 proc. istotnie wpływa na spożycie alkoholu. Wiemy, że wzrost reklamy używek przekłada się na wzrost ich konsumpcji, a podniesienie cen na ich mniejsze używanie. Wiemy też, że nie rozwiążemy wszystkich problemów profilaktyką czy leczeniem, do tego są potrzebne decyzje polityczne – podsumował dyrektor KCPU.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Reformę leczenia uzależnień trzeba skorelować z procesem modernizacji psychiatrii
Źródło: Puls Medycyny