Pacjentów z rzadkimi chorobami eozynofilowymi można skutecznie leczyć [WIDEO]
Eozynofilowa ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (EGPA) oraz zespół hipereozynofilowy (HES) to rzadkie, a przy tym ciężkie choroby, które dotykają najczęściej osoby młode, w wieku 30-40 lat, i nieleczone prowadzą do inwalidztwa, a nawet śmierci.
- Nieleczone rzadkie choroby eozynofilowe prowadzą do inwalidztwa, a nawet śmierci.
- Istnieje niska świadomość tych chorób w społeczeństwie, w tym również wśród lekarzy, dlatego rozpoznanie często stawiane jest z opóźnieniem.
- Nowe cząsteczki pozwalają skutecznie leczyć m.in. eozynofilową ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń (EGPA) oraz zespół hipereozynofilowy (HES).
– Niestety, ciągle mamy problem z wczesnym rozpoznaniem tych chorób. Obie przebiegają z bardzo wysoką eozynofilią. Eozynofile, czyli leukocyty kwasochłonne, zawierają duże ilości toksycznych ziarnistości, które uszkadzają przede wszystkim tkankę nerwową, ale również inne komórki - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.
W przebiegu tych chorób dochodzi od uszkodzenia wielu narządów i układów. Często ich pierwszym objawem jest astma oskrzelowa, dlatego pozostają one w spektrum zainteresowań lekarzy alergologów. Niestety, ze względu na fakt, że występują stosunkowo rzadko, świadomość ich przebiegu, diagnostyki i terapii jest niewielka.
– Potrzebna jest grupa kilku wysokospecjalistycznych ośrodków, która skoncentruje swoją uwagę na tej grupie pacjentów - uważa prof. Kuna. - Obecnie w leczeniu rzadkich chorób eozynofilowych stosuje się wysokie dawki sterydów, leki immunosupresyjne oraz przeciwciała monoklonalne, np. rytuksymab. Obecnie najbardziej skuteczną terapią są leki biologiczne. Istnieją dowody na to, że w przypadku przeciwciała o nazwie mepolizumab możemy wydłużyć okres remisji kilkukrotnie w stosunku do innych metod leczenia.
ZOBACZ TAKŻE: Nowe życie chorych z ciężką astmą eozynofilową
Źródło: Puls Medycyny