Pacjent z Alzheimerem za kierownicą
Naukowcy przygotowują testy, które pozwolą ocenić, czy osoby we wczesnych stadiach choroby Alzheimera powinny zrezygnować z prowadzenia samochodu. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo chorego, jak i innych osób z jego otoczenia.
Do badania włączonych zostało 40 osób we wczesnym stadium choroby Alzheimera, którzy mają prawo jazdy. Grupę kontrolną stanowiło 115 starszych kierowców bez cech otępiennych. Wszyscy uczestnicy badania pokonali tę samą trasę, a badacze przeanalizowali popełniane przez nich błędy.Kierowcy z chorobą Alzheimera popełniali średnio 42 błędy związane z bezpieczeństwem jazdy w porównaniu do 33 błędów zdrowych starszych kierowców. Największym problemem stanowiło przekraczanie ciągłej linii i gwałtowne zbaczanie w momencie mijania innego samochodu.
Liczba popełnianych błędów wzrastała wraz z wiekiem o średnio 2,5 na każde dodatkowe pięć lat życia. Istniały jednak także przypadki, w których osoby z chorobą Alzheimera radziły sobie za kierownicą równie dobrze jak zdrowi kierowcy.
Należy pamiętać, że nie tylko choroba Alzheimera ogranicza bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów, o czym powinno wiedzieć otoczenie chorego. Rola lekarza jest tu szczególnie istotna, ponieważ pacjent może nieobiektywnie oceniać swoje możliwości, a jego rodzina obawiać się wyrażania swojej opinii.
Źródło: Neurology 2009;72:521-527
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Jan Jastrzębski