Pacjenci ze śródmiąższowymi chorobami płuc z lepszym dostępem do kompleksowego leczenia
Nowy program lekowy dedykowany chorym na twardzinę układową, opracowanie wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia śródmiąższowych chorób płuc przebiegających z postępującym włóknieniem to tylko niektóre ze zmian, wprowadzonych dla poprawy dostępu do kompleksowej opieki dla chorych z ILD.
Śródmiąższowe choroby płuc (Interstitial Lung Disease - ILD) tworzą heterogenną grupę ponad 200 chorób o różnej etiopatogenezie, przebiegu klinicznym i rokowaniu. Większość z nich to choroby rzadkie.
Naturalny przebieg ILD może mieć wiele scenariuszy. W niektórych sytuacjach zmiany w płucach mogą ulec regresji, samoistnie lub w wyniku leczenia. Niestety, w niektórych przypadkach występują zmiany o niekorzystnym, postępującym charakterze, prowadzące do zaawansowanego włóknienia płuc (nieodwracalnego bliznowacenia tkanki płucnej, powodującego ich mniejszą elastyczność), a w konsekwencji do niewydolności oddychania i zgonu.
O zmianach, które dotyczą dostępu do diagnostyki, nowoczesnych terapii i kompleksowej opieki w ILD rozmawiamy z dr n. med. Małgorzatą Czajkowską-Malinowską, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
Źródło: Puls Medycyny