Pacjenci z SM cieszą się z nowych wykazów
Chorzy zmagający się ze stwardnieniem rozsianym wraz z wejściem w życie nowych wykazów refundacyjnych otrzymali nowe możliwości terapeutyczne. Wszystko dzięki poszerzeniu refundacji o lek natalizumab.
„Dostęp do nowoczesnych terapii SM w Polsce pozostaje ograniczony, jednak chciałbym podkreślić, że kolejne zmiany na liście leków refundowanych idą w dobrym kierunku. Od stycznia 2013 roku chorzy z rzutowo-remisyjną postacią SM mają dostęp do leczenia fingolimodem, ale profil leku powoduje, że nie wszyscy pacjenci mogą z tego leczenia skorzystać. Chodzi tu głównie o pacjentów, którzy nie spełniają rygorystycznych kryteriów włączenia do programu lekowego lub mają przeciwwskazania do leku. Dlatego refundacja natalizumabu obowiązująca od 1 lipca jest kolejnym postępem w walce z tą choroba w naszym kraju”– tłumaczy prof. Adam Stępień, kierownik Kliniki Neurologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Jak wyjaśnia jest to szczególnie ważne dla osób z ciężką, szybko postępującą postacią stwardnienia rozsianego. W ocenie eksperta dzięki odpowiednio dobranym lekom tacy chorzy mają szansę powrotu do normalnego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie lub zatrzymania dalszego rozwoju choroby.

Według najnowszego obwieszczenia refundacyjnego do leczenia natalizumabem kwalifikowani są pacjenci od 18 roku życia z rozpoznaną przerzutową postacią SM. U osób tych potwierdzony musi być brak skuteczności terapii interferonem beta po minimum 12 miesiącach terapii, lub pacjenci Ci cierpią na rozwijającą się ciężką postać choroby w obu przypadkach konieczne jest spełnienie określonych parametrów dotyczących rzutów i zmian w badaniu rezonansu magnetycznego).
Źródło: Puls Medycyny