Pacjenci z nadciśnieniem potrzebują tradycyjnych wizyt lekarskich
Chaos informacyjny w czasie pandemii COVID-19 sprawił, że część pacjentów z nadciśnieniem na własną rękę rezygnowała z niektórych leków. Specjaliści są zdania, że to jeden z czynników, który może przełożyć się na gorszą kontrolę ciśnienia wśród Polaków.
- W ciągu kilkunastu już miesięcy pandemii mieliśmy gorszy kontakt z pacjentami. Musieliśmy w przyspieszonym tempie nauczyć się teleporadnictwa. Obserwujemy gorszą kontrolę czynników ryzyka. W czasie, gdy byliśmy zamknięci w domach, odizolowani od ludzi, łatwiej popadaliśmy w hedonistyczne zachowania: piliśmy więcej alkoholu, nie dbaliśmy o higienę snu. To wszystko skłania nas do wniosku, że pogorszy się kontrola ciśnienia wśród Polaków – mówi dr hab. n. med. Jacek Wolf, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
Podczas 17. Zjazdu PTNT eksperci zwracali uwagę, że dużo złego wyrządził chaos informacyjny.
- Pacjenci byli bombardowani niesprawdzonymi informacjami, źle je interpretowali i na własną rękę zmieniali leczenie, np. rezygnowali z przyjmowani leków - dodaje dr hab. Jacek Wolf.
Przed wybuchem pandemii wiele wskazywało na to, że z kontrolą ciśnienia jest coraz lepiej. - Na przykład druga edycja badania Pol-Senior pokazywała, że nasi najstarsi pacjenci mają lepszą kontrolę CT – mówi dr hab. Jacek Wolf.
Zdaniem prezesa elekta PTNT, bardzo ważne jest spotkanie się z pacjentami na wizycie ambulatoryjnej. Kolejna ważna kwestia to trzymanie się wytycznych postępowania towarzystw naukowych w zakresie terapii hipotensyjnej.
Źródło: Puls Medycyny