Pacjenci: dlaczego systemy monitorowania glikemii nie są dostępne w aptekach?
Środowisko diabetologiczne apeluje do Ministerstwa Zdrowia w sprawie systemów do ciągłego monitorowania glikemii typu flas FGMM – GreeStyle Libre. “Rozszerzenie refundacji pozwoliłoby korzystać z tych systemów szerokiej grupie pacjentów, gdyby nie fakt, że dystrybucja sprzętu wyłącznie przez internet wyklucza z ich zakupu część pacjentów. Niezrozumiałym jest, dlaczego systemy nie są dostępne w aptekach” - piszą autorzy listu. .

- Dziś zakup urządzenia do ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania (FreeStyle Libre) możliwy jest jedynie przez internet.
- Jest to barierą dla wielu pacjentów, zwłaszcza w wieku senioralnym.
- W związku z tą sytuacją szerokie środowisko organizacji pacjentów popierane przez lekarzy i pielęgniarki przesłało 18 maja pismo do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o zmianę tej zasady – aby urządzenia można było kupić także w aptekach.
W liście skierowanym do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego autorzy wskazują, że pacjenci nie mogą zrealizować wszystkich swoich potrzeb w aptece, do której odruchowo kierują się wychodząc od lekarza z receptami na leki i zleceniami na czujniki GMM.
“Na podstawie obserwacji z pierwszego kwartału 2023 r. możemy śmiało stwierdzić, że obecny sposób dystrybucji wyłącznie przez internet znacznie utrudnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia dokonanie zakupu systemów do ciągłego monitorowania glikemii typu flas FGMM – GreeStyle Libre. Pacjent w aptece dowiaduje się, że nie ma możliwości realizacji zlecenia, a jedyną drogą kupna czujnika jest internet. Nie każdy porusza się wystarczająco sprawnie w cyfrowym świecie i nie każdy ma wśród bliskich osobę, która mogłaby pomóc w złożeniu zamówienia w internetowym sklepie” - piszą autorzy listu.
Jak zwracają uwagę, to powoduje, że pacjent z cukrzycą może zostać bez możliwości korzystania z tych bardzo pomocnych urządzeń.
Ważna pomoc farmaceuty
Interesariusze apelu zwracają uwagę, że nawet jeśli pacjentom uda się zamówić system przez internet, czesto kolejnym problemem jest rozpoczęcie użytkowania urządzenia. “Pacjenci nie są praktycznie przeszkoleni z wiedzy o systemie, nierzadko nie mają w pobliżu nikogo, kto wytłumaczyłby, co zrobić z tym sprzętem, aby działał właściwie, nie odklejał się i dobrze pokazywał wyniki, a raczej nie będą umawiać się w tym celu na kolejną wizytę lekarską. Producent co prawda udostępnia na swojej stronie internetowej filmy instruktażowe, ale to nie rozwiewa wszystkich wątpliwości. Dlatego dodatkową zaletą możliwości nabycia GMM w aptece byłoby to, że przy zakupie pacjent mógłby w razie potrzeby skonsultować z farmaceutą zasady użytkowania systemu ” - czytamy.
W ocenie środowiska diabetologicznego pomoc farmaceuty byłaby na tym wstępnym etapie bardzo wartościowa. “Mając na uwadze powyższe, dla pacjentów niezrozumiałym jest, dlaczego nowoczesne systemy monitorowania glikemii nie są dostępne w aptekach. Dlatego zwracamy się z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o pomoc w skierowaniu systemów GMM do sprzedaży także w aptekach ”- apelują autorzy listu i zwracają uwagę, że dla budżetu państwa nie ma różnicy, gdzie pacjent zrealizuje swoje zlecenie – czy przez internet, czy w aptece, czy w sklepie medycznym, ponieważ refundacja będzie taka sama.
Interwencja i udostępnienie kanału dystrybucji również nie generuje dodatkowych kosztów dla państwa - zaznaczono.
Pod listem podpisali się :
- Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków;
- Jerzy Magiera, redaktor naczelny portalu mojacukrzyca.org;
- Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą;
- Dagmara Staniszewska, prezes Zarządu Fundacji dla Dzieci z Cukrzycą;
- Monika Zamarlik, prezes Federacji Diabetyków;
- Dorota Młowacka, prezes Zarządu Fundacji Diabeciaki;
- Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego;
- Prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii;
- mgr Alicja Szewczyk, prezes Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, konsultant krajowa w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Cukrzyca typu 1 u dzieci: mamy olbrzymi problem. Czy zdołamy mu zaradzić?
Źródło: Puls Medycyny