OZZPiP o niepewnych podwyżkach w ochronie zdrowia i “promowaniu” personelu niemedycznego
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych opublikował komunikat ws. stanowiska Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia z 5 listopada 2021 r. dotyczącego wzrostu wynagrodzeń medyków i podpisanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych dokonał analizy stanowiska Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia z 5 listopada 2021 r., podpisanego przez Ministerstwo Zdrowia, dwie centrale związkowe (NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych) oraz organizacje pracodawców.
Podwyżki dla medyków od 1 lipca 2022 r. nie są pewne?
Jak pisze OZZPiP o “szumnie ogłoszonym” w mediach jako „porozumienie” “rzekomym” wzroście od 1 lipca 2022 r. wynagrodzeń pracowników systemu ochrony zdrowia, podwyżki nie są pewne. Dlaczego?
“Jak zapisano w tym stanowisku, wszystko będzie zależało od - cytat - „realiów społeczno-politycznych” - podkreśla Związek.
Przypomina też, że w tym samym Zespole 17 marca 2021 roku podpisano już jedno stanowisko, oceniane przez MZ - jak dodaje OZZPiP - jako „bardzo dobre” dla pracowników medycznych.
Stanowisko to “stało się podstawą wprowadzenia w życie od 1 lipca 2021 r. nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego” - pisze OZZPiP (...). Podkreśla, że w odpowiedzi na krzywdzące zapisy tej właśnie ustawy 40 tysięcy pracowników (w tym ponad 20 tysięcy pielęgniarek i położnych) wzięło udział w manifestacji 11 września 2021 r. w Warszawie.
Pielęgniarki o “promowaniu” personelu niemedycznego
OZZPiP ocenia, że rozwiązania płacowe zawarte w stanowisku na chwilę obecną “są tylko propozycjami Zespołu Trójstronnego”. “Nie jest niczym zagwarantowany ostateczny kształt ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia czy zawartych w niej współczynników pracy” - czytamy w komunikacie.
“Oznacza to, że krzywda wyrządzona zmianami od 1 lipca br. grupie ponad 100 tys. pielęgniarek i położnych będzie trwała co najmniej do lipca 2022 r., pomimo, że organizacje zrzeszone w Komitecie protestujących pracowników ochrony zdrowia, w tym OZZPiP, wnioskowały o zniesienie tych niesprawiedliwych różnic w trybie natychmiastowym” - pisze Związek.
Zdaniem OZZPiP, w stanowisku Zespołu Trójstronnego mimo, że proponuje się podwyższenie współczynników pracy, nie ma żadnej pewności, iż uwzględnione zostaną posiadane przez pracowników kwalifikacje zdobyte podczas lat kształcenia.
OZZPiP pisze także o “propozycji nieproporcjonalnego wzrostu wynagrodzenia pracowników działalności podstawowej z wymaganym wykształceniem wyższym” (współczynnik pracy 1,0). Tej grupie - zdaniem Związku - proponuje się wyższe gwarantowane wynagrodzenie zasadnicze niż pracownikom medycznym posiadającym również wykształcenie wyższe (0,94).
"Odnosimy wrażenie, że (...) ostatnie i obecne zmiany ustawy idą w kierunku "promowania" personelu niemedycznego" - czytamy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Bukiel: mamy poparcie prezydenta i premiera, minister zdrowia chyba nam nie odmówi
Źródło: Puls Medycyny