OZZL zapytał pacjentów, czy lekarze “gonią za pieniądzem”. Większość zgadza się z prezesem PiS
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy przedstawił wyniki badania przeprowadzonego w grudniu 2022 r. na temat opinii pacjentów dotyczących słów prezesa PiS, że “w środowisku lekarskim pogoń za pieniądzem jest zbyt duża i trzeba coś z tym zrobić". 41 proc. ankietowanych zgodziło się z tą opinią.

41 proc. ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na temat lekarzy, którzy jego zdaniem nadmiernie “gonią za pieniądzem” - przekazał we wtorek (7 lutego) na konferencji prasowej w Warszawie OZZL.
W grupie tej przeważają osoby zarabiające 3500-7000 zł oraz rodzice dzieci w wieku 6-10 lat.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Premier o “pogoni lekarzy za pieniądzem”: generalnie się z tym zgadzam
Kaczyński o przesadnej pogoni lekarzy za pieniędzmi. Szef MZ: absolutna zgoda, będą zmiany
Z kolei 32 proc. ankietowanych nie zgadza się ze stwierdzeniem szefa PiS i w tej grupie znajdują się osoby mieszkające w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, z wyższym wykształceniem, mające już dorosłe dzieci oraz prowadzące samodzielne gospodarstwa domowe.
Ankietowani wspierający pozytywnie opinię J. Kaczyńskiego wskazują na podobne doświadczenia z ochroną zdrowia. Przeciwnicy słów prezesa PiS zaznaczają, że jest to nagonka na kolejną grupę zawodową.
Nastawienie do wypowiedzi prezesa PiS jest silnie skorelowane z sympatiami względem partii politycznych. Z tezą Jarosława Kaczyńskiego zgadza się 78 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości i 54 proc. wyborców Konfederacji. Wśród przeciwników dominują wyborcy Koalicji Obywatelskiej (71 proc.), Lewicy (60 proc.) i Polski 2050 (48 proc.).
Lekarze: pracujemy dużo z powodu odpowiedzialności za pacjenta, a nie chęci zysku
Jaka jest prawda dotycząca zawodu lekarza? Jak wskazała podczas konferencji Agata Dynkiewicz, sekretarz ZK OZZL, podstawowa pensja specjalisty wynosi 8210 zł, a zarobki zależą od wielu czynników - miejsca pracy, liczby miejsc pracy, specjalizacji, etapu kariery. - 60 procent lekarzy pracuje maksymalnie w dwóch miejscach - podkreśliła.
Piotr Watoła, wiceprzewodniczący ZK OZZL, dodał:
– Jesteśmy tylko ludźmi i wypalenie zawodowe dotyczy każdego z nas, nawet najmłodszych kolegów. Wynika to nie tylko ze stresującej pracy, ale też warunków, w jakich pracujemy. Nie mamy norm zatrudnienia i czasu pracy.
W opinii OZZL lekarze pracują dużo z powodu odpowiedzialności za pacjenta, a nie chęci zysku.
W ankiecie ponadto zapytano pacjentów, czy uważają, że kolejki do lekarzy się wydłużyły. 54 proc. ankietowanych odpowiedziało, że kolejki znacznie się wydłużyły. Większość tej grupy stanowią kobiety.
Badanie było ogólnopolskie i zostało zrealizowane w formie wywiadów online (CAWI) 9-14 grudnia 2022 r. Wzięli w nim udział dorośli Polacy w wieku ponad 18 lat, wielkość próby: N=1046 osób.
Źródło: Puls Medycyny