OZZL: deficyt kadr medycznych jeszcze bardziej się nasili
aktualizacja: 21-06-2021, 14:09
OZZL ostrzega, że niskie wynagrodzenia w ochronie zdrowia jeszcze bardziej nasilą deficyt kadr medycznych, a to w jego ocenie utrudni dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych i będzie kosztować ich utratę zdrowia lub życia.
Związek podziękował tym parlamentarzystom, którzy “zgłosili, głosowali za przyjęciem albo – przynajmniej – nie sprzeciwiali się poprawkom do rządowego projektu ustawy nowelizującej ustawę o płacach minimalnych w podmiotach leczniczych, które podwyższały – w stosunku do propozycji rządowej – wskaźniki płac dla pracowników ochrony zdrowia” - czytamy w oświadczeniu.

Płaca minimalna w ochronie zdrowia. Propozycja Senatu była kompromisowa i niezwykle wyważona
“W pierwszym rzędzie dziękujemy Przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia za zgłoszenie poprawki, która była zgodna z propozycją uzgodnioną przez najbardziej reprezentatywne związki zawodowe poszczególnych zawodów medycznych i ich samorządy zawodowe” - podkreślono.
CZYTAJ TEŻ: Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia - Senat przyjął poprawki
Dodano, że była to propozycja kompromisowa, niezwykle wyważona i przewidująca wzrost płac dla wszystkich pracowników – zarówno medycznych, jak i niemedycznych - zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
“Dziękujemy Senackiej Komisji Zdrowia i Senatowi RP za przegłosowanie tej poprawki. Doceniamy postawę tych senatorów z koalicji rządzącej, którzy nie sprzeciwili się poprawce, stawiając dobro publicznej ochrony zdrowia ponad dyscyplinę partyjną” - zaznaczono.
Związek lekarzy podziękował również posłom, którzy głosowali przeciw odrzuceniu poprawek Senatu albo nie sprzeciwili się tym poprawkom wstrzymując się od głosu. Docenili zwłaszcza postawę dwóch posłanek z koalicji rządzącej.
“Dziękujemy posłankom i posłom opozycji, którzy głosowali przeciw odrzuceniu poprawek Senatu. Posłom Koła Poselskiego Kukiz'15 - Demokracja Bezpośrednia dziękujemy, że – mimo podpisanego porozumienia z partią rządzącą - poparli podwyżki płac minimalnych dla pracowników podmiotów leczniczych, sprzeciwiając się odrzuceniu poprawek Senatu” - czytamy w oświadczeniu.
CZYTAJ TEŻ: NIL opublikował listę lekarzy głosujących za i przeciw podwyżkom wynagrodzeń
OZZL: Deficyt kadr medycznych jeszcze bardziej się nasili
OZZL podkreślił, że “poprawa wynagrodzeń pracowników publicznej ochrony zdrowia, które od lat są karygodne, jest działaniem nie tylko w interesie tych pracowników, ale również w interesie polskich pacjentów”.
Związek zwrócił uwagę, że ogromna większość z nich korzysta bowiem z publicznego lecznictwa, szczególnie w przypadku poważnych schorzeń, których leczenie jest skomplikowane i kosztowne.
“Wszystko zatem, co uderza w funkcjonowanie publicznego lecznictwa, uderza – pośrednio – w bezpieczeństwo zdrowotne Polaków. Takie znaczenie ma też odrzucenie przez Sejm RP głosami (prawie wszystkich) posłów koalicji rządzącej jednego (spośród jedenastu) posła Konfederacji i dwóch posłów niezależnych senackich poprawek do rządowego projektu ustawy zmieniającej ustawę o pensjach minimalnych w podmiotach leczniczych” - czytamy w oświadczeniu.
W ocenie Związku efektem tego będzie pozostawienie niesprawiedliwie niskich płac w publicznej ochronie zdrowia, które “były i nadal będą powodem odpływu specjalistów medycznych do sektora prywatnego lub ich emigracji zarobkowej do innych krajów”.
“Deficyt kadr medycznych jeszcze bardziej nasili się, co – jeszcze bardziej – utrudni dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych i będzie kosztować utratę zdrowia lub życia przez kolejne tysiące Polek i Polaków. Jest niepojęte, że rząd zdecydował się na takie rozwiązanie w sytuacji, gdy już z powodu stanu epidemii i związanego z nią „zamrożenia” publicznej ochrony zdrowia straciło życie (chociaż mogłoby żyć przy sprawnie działającym lecznictwie) dziesiątki tysięcy Polaków“ - podkreślono.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
Ratownicy medyczni rozważają strajk i “nieplanowane” dni wolne od pracy
Manifestacja pielęgniarek pod Sejmem: „Godna płaca po wartościowaniu pracy, a nie po uważaniu”
Źródło: Puls Medycyny