Ozempic, Victoza i inne leki będą reglamentowane?
Jednym z pomysłów Ministerstwa Zdrowia na rozwiązanie problemu z zakupem niektórych leków, m.in. Ozempic i Victoza stosowanych w cukrzycy typu 2 oraz Oxy-Contin i Accordeon, leków opioidowych wykorzystywanych m.in. u chorych na raka, jest wprowadzenie reglamentacji – podaje “Rzeczpospolita”.

- Ministerstwo Zdrowia informuje, że umożliwiające reglamentację leków przepisy są obecnie "przedmiotem debaty Komitetu Stałego Rady Ministrów" – podał w środę (12 października) dziennik "Rzeczpospolita".
- “Aktualnie trwają prace w zakresie stworzenia przepisów prawa dotyczących reglamentacji produktów leczniczych na polskim rynku, stosowanych nie tylko w czasie epidemii i w chorobach zakaźnych" - pisze MZ.
"Rzeczpospolita" wskazuje na przykłady produktów leczniczych, z których zakupem pacjenci mieli lub mają trudności: Ozempic i Victoza stosowane w cukrzycy typu II oraz Oxy-Contin i Accordeon – silne, przeciwbólowe leki opioidowe, wykorzystywane m.in. u chorych na raka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: MZ: braki leku Ozempic spowodowane przepisywaniem pacjentom poza wskazaniami rejestracyjnymi
"Jednym z pomysłów resortu zdrowia na rozwiązanie problemu jest wprowadzenie reglamentacji" – czytamy.
“Sygnały o problemach z dostępnością leków spływają do MZ już od dawna”
"Rz" przypomina, że interpelację poselską w ich sprawie skierowała do Ministerstwa Zdrowia grupa posłów koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy. Posłowie wskazywali, że jedną z przyczyn braku na rynku obu preparatów (Ozempic i Victoza - red.) może być to, że trafiają one do osób, które traktują je jak lek na odchudzanie. Parlamentarzyści pytali MZ o możliwość wprowadzenia ograniczeń, dzięki którym leki te mogłyby być sprzedawane wyłącznie diabetykom.
Jak podaje dziennik, resort zdrowia odpowiada, że w tej chwili nie ma takiej możliwości, jednak "aktualnie trwają prace w zakresie stworzenia przepisów prawa dotyczących reglamentacji produktów leczniczych na polskim rynku, stosowanych nie tylko w czasie epidemii i w chorobach zakaźnych". "Przepisy te są przedmiotem debaty Komitetu Stałego Rady Ministrów" – dodaje resort. "Mają ograniczyć maksymalną ilość produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, możliwą do wydawania pacjentowi w określonym czasie lub w określonym wskazaniu" – wyjaśnia MZ.
Posłowie Lewicy w ostatnich dniach interweniowali również w MZ w sprawie leków przeciwbólowych.
"Sygnały o problemach z dostępnością leków spływają do MZ już od dawna. Kilka dni temu informowaliśmy m.in. o piśmie, jakie w tej sprawie wystosowała Naczelna Izba Aptekarska. “Ważnym aspektem sytuacji związanej z brakami leków jest duża dynamika zmian. Prognozowanie dalszego kierunku trendu jest więc trudne” – informuje serwis Gdziepolek" – czytamy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lek Ozempic będzie sprowadzany z zagranicy - jest decyzja ministra zdrowia
Źródło: Puls Medycyny