Organizacje pacjenckie stają w obronie ministra zdrowia
Organizacje pacjenckie są zadowolone z dialogu między ministrem zdrowia a pacjentami. Apelują do premiera o umożliwienie Adamowi Niedzielskiemu “kontynuowania realizowanej dla dobra pacjenta misji na dotychczasowym stanowisku”.
2 lipca przedstawiciele związków zawodowych i samorządów związanych z ochroną zdrowia wysłali wniosek o odwołanie Adama Niedzielskiego ze stanowiska ministra zdrowia. Jak argumentowali, powodem jest “całkowita utrata zaufania do Adama Niedzielskiego w środowisku medycznym oraz brak możliwości poprawy w tym zakresie”.
W odpowiedzi środowisko ponad 200 organizacji pacjentów zrzeszonych w Koalicjach, Federacjach i instytucjach działających dla dobra pacjenta “poczuwa się do moralnego obowiązku”, aby wyrazić swój głos w tej sprawie.

Organizacje pacjenckie: nie można wiązać dobra pacjenta z oczekiwaniami środowiska medycznego
Organizacje zaznaczyły, że nie odnoszą się i nie chcą oceniać dialogu pomiędzy ministrem zdrowia a sygnatariuszami apelu o odwołanie Adama Niedzielskiego ze stanowiska.
– Jednak nie sposób zgodzić się z przyjętą w apelu narracją, w której powiązane zostało dobro pacjenta ze spełnieniem oczekiwań środowiska zawodowego wnioskującego o odwołanie Ministra Zdrowia. Istnieje zdecydowana różnica w przyjętych kryteriach oceny tego co dobre i korzystne dla pacjenta z Jego punktu widzenia, od oceny tego co dobre i korzystne dla pacjenta z punktu widzenia Związków Zawodowych i Samorządów Zawodowych. Dlatego też m.in. z tego powodu nie możemy zgodzić się z wyrażoną w apelu opinią, że podejmowanie przez Ministra Zdrowia działań w sprawach istotnych dla systemu kończy się wielką stratą dla Polskiego Pacjenta - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Organizacje pacjenckie zadowolone z dialogu między ministrem zdrowia a pacjentami
Dodano, że środowisko organizacji pacjentów pozytywnie ocenia dialog prowadzony przez ministra zdrowia z pacjentami, zarówno w wymiarze instytucjonalnym, jak i poprzez indywidualne spotkania z przedstawicielami poszczególnych organizacji, dostrzegając również obszary, gdzie możliwe jest zintensyfikowanie tej współpracy.
– Z satysfakcją obserwujemy, iż wiele sygnalizowanych przez organizacje problemów i oczekiwań dotyczących konkretnych rozwiązań, których celem jest zwiększenie jakości życia w chorobie, znajduje zrozumienie Ministra Zdrowia w podejmowanych inicjatywach organizacyjnych i legislacyjnych - zaznaczono w piśmie.
W ocenie przedstawicieli organizacji pacjenckich na zwrócenie pozytywnej uwagi zasługuje fakt stworzenia przez ministra zdrowia warunków umożliwiających aktywną partycypację środowiska pacjentów w wypracowywaniu rozwiązań systemowych w ochronie zdrowia.
– Przedstawiając powyższe argumenty pragniemy wyrazić zaufanie dla działań Ministra Zdrowia ukierunkowanych na spełnienie potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez organizacje pacjentów. Tym samym kierujemy do Pana Premiera prośbę i apel o umożliwienie Ministrowi Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu kontynuowania realizowanej dla dobra pacjenta misji na dotychczasowym stanowisku - podsumowują.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej z podpisem prezydenta
Źródło: Puls Medycyny