Organizacje pacjenckie o współpracy z MZ: liczymy na udział w kształtowaniu polityki zdrowotnej
Adam Niedzielski jeszcze piastując stanowisko prezesa NFZ deklarował, że chce szerokiej współpracy z organizacjami pacjenckimi. Teraz, jako minister zdrowia powołał Radę Organizacji Pacjentów. Na co liczą jej członkowie? Jakie będą cele nowo powołanego gremium?

Rozmawiamy z Dorotą Korycińska, prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, członkiem Rady Organizacji Pacjentów, o tym, jakie ma oczekiwania względem resortu, i jakie będą cele nowo powołanego gremium.
Przypomnijmy. 27 kwietnia minister Niedzielski powołał 15 członków Rady Organizacji Pacjentów. To pierwsze w historii powołane w Ministerstwie Zdrowia stałe gremium składające się z reprezentantów organizacji pacjentów, które ma wzmocnić ich pozycję w procesach decyzyjnych w ochronie zdrowia.
Czym zajmie się Rada Organizacji Pacjentów?
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie powołania Rady Organizacji Pacjentów przy ministrze zdrowia, do jej zadań należy:
- koordynowanie współpracy organizacji pacjentów z ministrem;
- omawianie spraw systemowych w ochronie zdrowia przekazanych przez organizacje pacjentów;
- przyjmowanie propozycji zmian legislacyjnych do projektów aktów normatywnych od organizacji pacjentów w celu wypracowania wspólnych stanowisk i przedstawienia ich ministrowi;
- zachęcanie organizacji pacjentów do czynnego udziału w procesie legislacyjnym;
- koordynowanie po stronie organizacji pacjentów działań w zakresie prowadzonych prekonsultacji oraz konsultacji publicznych projektów aktów normatywnych i innych dokumentów rządowych;
- współpraca z innymi radami zrzeszającymi organizacje pacjentów, przede wszystkim z działającymi przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Narodowym Funduszu Zdrowia.
W ocenie Doroty Korycińskiej, powołanie Rady to bardzo ciekawa inicjatywa resortu.
– Rady Pacjentów już istnieją - przy Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Forum Organizacji Pacjentów działające przy NFZ. Rady mają na szczęście różne zadania do wykonania i działają w odmiennych formułach - to warto zaznaczyć, ponieważ pojawiły się już głosy o powielaniu zadań - mówi prezes OFO.
W jej ocenie Rada powołana przez ministra ma dosyć trudne zadania - przede wszystkim ma partycypować w procesie legislacyjnym, to znaczy konsultować projekty i rozporządzenia już w momencie ich tworzenia.
– Ten aspekt uważam za bardzo istotny, ponieważ w ten sposób pacjenci, poprzez swoich reprezentantów, będą mieli szansę przedstawić swój punkt widzenia, potrzeby i kierunek zmian, niezbędny w systemie ochrony zdrowia, który delikatnie mówiąc, obecnie propacjencki nie jest - komentuje nasza rozmówczyni.
Jak podkreśla, z pewnością ROP przy MZ będzie zajmowała się sprawami systemowymi, a nie reprezentowała interesy członków organizacji, wchodzących w skład Rady, więc "załatwianie spraw dla swoich" nie będzie miało miejsca.
– To również wyzwanie dla Ministerstwa Zdrowia, ponieważ powstanie i funkcjonowanie Rady stanowi bez żadnych wątpliwości nowy byt w MZ. Obie strony czeka więc nauczenie się nowych formuł współpracy - dodaje.
Jak zapowiada, chociaż sama reprezentuje organizacje pacjentów onkologicznych, to dostrzega, że ci w Radzie mają silną reprezentację i dlatego trzeba pilnować, żeby tematy onkologiczne nie zdominowały prac nowego zespołu.
- Brakuje w naszym gremium np. przedstawicieli organizacji kardiologicznych. Na wczorajszym, pierwszym posiedzeniu uzgodniliśmy, że w sytuacjach, które będą tego wymagać, będziemy dopraszać na posiedzenia organizacje z "brakujących" obszarów. Z pewnością pierwsze miesiące funkcjonowania Rady to czas, w którym musimy nawzajem poznać swoje oczekiwania - Ministerstwa Zdrowia wobec ROP i odwrotnie. Bardzo bym chciała, żeby ta inicjatywa stanowiła duży krok do wypracowania płaszczyzny dobrej współpracy interesariuszy systemu ochrony zdrowia w praktyce, a nie tylko w teorii - podsumowuje.
Członkowie Rady Organizacji Pacjentów:
- przewodniczący: ks. Arkadiusz Nowak – Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotne
- wiceprzewodnicząca: Magdalena Kołodziej z Fundacji My Pacjenci
- Elżbieta Oleksiak – Polski Związek Niewidomych
- Krystyna Wechmann – Federacja Stowarzyszeń Amazonek
- Joanna Pietrusiewicz – Fundacja Rodzić po Ludzku
- Jacek Hołub – Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita“
- Stanisław Maćkowiak – Federacja Pacjentów Polskich
- Aleksandra Rudnicka – Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS
- Paweł Wójtowicz – MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę
- Urszula Jaworska – Fundacja Urszuli Jaworskiej
- Anna Śliwińska – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
- Piotr Fonrobert – Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST
- Małgorzata Durka – Związek Stowarzyszeń Koalicja „ Na Pomoc Niesamodzielnym”
- Piotr Dąbrowiecki – Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na astmę alergie i POCHP
- Dorota Korycińska – Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej, Alivia – Fundacja Onkologiczna, Fundacja „Pokonaj raka”, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia, Fundacja OmeaLife.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wzmocnić głos pacjentów w systemie ochrony zdrowia?
Źródło: Puls Medycyny