Organizacja opieki nad pacjentem z podejrzeniem lub rozpoznaniem koronawirusa SARS-CoV-2. Projekt MZ w konsultacjach
Do konsultacji skierowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.
Na stornie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2.

W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, że dokument powstał w związku z koniecznością zapewnienia standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.
"Koniecznym stało się zapewnienie sprawnej i wydolnej opieki medycznej, gwarantującej zarówno diagnostykę, jak i racjonalne prowadzenie pacjenta po potwierdzeniu zakażenia COVID-19 w sytuacji dynamicznego wzrostu liczby pacjentów, u których potwierdzono zakażenie wirusem. Dotychczasowy schemat, zakładający podejmowanie decyzji odnośnie pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, okazał się niewydolny" - przyznało ministerstwo zdrowia.
Ścieżka pacjenta z podejrzeniem lub rozpoznaniem koronawirusa SARS-CoV-2
Ministerstwo Zdrowia wskazało, aby zarówno kierowanie na badanie w kierunku zakażenia, jak i decyzja odnośnie dalszego postępowania z takim pacjentem,
"realizowane były przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w ramach opieki sprawowanej nad pacjentem lub przez lekarzy udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą w zakresie świadczenia szpitalne, posiadającym umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zwanym dalej „świadczeniodawcą szpitalnym” - wyjaśnił resort zdrowia.
Doprecyzowano również, że chodzi o "świadczeniodawcę szpitalnego", któremu wojewoda lub minister właściwy do spraw zdrowia - działając na podstawie wskazanych artykułów ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych - wydał polecenie dotyczące zapewnienia łóżka lub łóżek dla pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (szpital I poziomu)".
Ministerstwo Zdrowia wskazało, że na ww. czynności składa się:
- ocena stanu zdrowia pacjenta,
- skierowanie na badanie w kierunku zakażenia COVID-19,
- decyzja dotycząca odbycia izolacji bądź skierowania do leczenia szpitalnego.
"Rozporządzenie reguluje ścieżki postępowania w zależności od wyniku oceny stanu pacjenta i jego stopnia samodzielności" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Projekt trafił do konsultacji 2 października 2020 r. z pięciodniowym terminem na wyrażenie ewentualnej opinii i uwag.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Lek. Michał Sutkowski: Najważniejsze dla lekarzy rodzinnych są elastyczne kryteria kierowania na test w kierunku SARS-CoV-2
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MJM