Opozycja w Sejmie: przeniesienie finansowania świadczeń do NFZ to dowód na katastrofalną sytuację budżetu
Po tym jak wczoraj, 15 listopada, Komisja Zdrowia odrzuciła rządowy projekt zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, dziś sprawozdanie z jej obrad zostało przedstawione Izbie na posiedzeniu plenarnym.

- Sejmowa Komisja Zdrowia podczas wtorkowego posiedzenia przyjęła wniosek o odrzucenie w całości rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. O odrzucenie wnioskowali posłowie opozycji oraz strona społeczna.
- PiS zapowiada, że dalej zamierza wspierać rządowy projekt, mimo negatywnej rekomendacji Komisji Zdrowia.
- Ta ustawa powinna się nazywać „zabieramy pacjentom 13 miliardów złotych” – mówiła w Sejmie podczas sprawozdania komisji posłanka KO Krystyna Skowrońska.
- Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapewnił, że pacjenci w pełnym zakresie będą kontynuowali leczenie w ramach świadczeń, których finansowanie zostanie przeniesione z MZ do NFZ.
– Ta ustawa została odrzucona na Komisji Zdrowia dlatego, że jest procedowana niezgodnie z regulaminem Sejmu i niezgodnie z prawem. Do tej ustawy brakuje opinii prawnej i niestety zlekceważono też stronę społeczną – mówił dziś w Sejmie wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia z Koalicji Obywatelskiej, poseł Rajmund Miller.
Przeniesienie finansowania świadczeń do NFZ to tylko porządkowanie systemu
Jak podkreślali posłowie PiS, przeniesienie finansowania świadczeń zdrowotnych z Ministerstwa Zdrowia do NFZ, co jest głównym założeniem projektu, ma służyć wyłącznie uporządkowaniu systemu. Celem ma być sytuacja, w której świadczenia będą finansowane w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a Ministerstwo Zdrowia z budżetu będzie pokrywać wydatki inwestycyjne. PiS zapowiada jednocześnie, że dalej zamierza wspierać rządowy projekt, mimo negatywnej rekomendacji Komisji Zdrowia.
Miller: rządowy projekt to dowód na katastrofalną sytuację budżetu państwa
- Ta ustawa to zamach na prawa polskiego pacjenta i dowód na to, że budżet państwa jest w sytuacji katastrofalnej, skoro chce się przerzucać kłopoty budżetu państwa na opiekę zdrowotną, która i tak jest bardzo zaniedbana – mówił z mównicy sejmowej poseł Rajmund Miller. – Dzisiaj słyszymy, że ta ustawa nie będzie miała wpływu na wielkość środków na świadczenia medyczne. Przecież już dzisiaj mamy olbrzymie kolejki do lekarzy, a pacjenci czekają latami na wizytę u lekarza – podkreślał Miller i dodał, że przeniesienie finansowania świadczeń z budżetu do NFZ spowoduje, że z Funduszu ubędzie około 13 mld zł.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dr Gryglewicz o zmianach w finansowaniu ochrony zdrowia: kondycja finansów publicznych musi być dramatyczna
Opozycja zgodnie przeciwko rządowemu projektowi
Posłowie klubu Lewicy pytali też, jakim prawem projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty został ponownie skierowany pod obrady sejmowej Komisji Zdrowia, skoro nie zostało przeprowadzone głosowanie tej kwestii na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Na brak konsultacji społecznych w procesie legislacyjnym do rządowego projektu ustawy wskazywali posłowie Koalicji Polskiej.
– Nie da się wprowadzać tak dużej ustawy bez konsensusu i bez konsultacji – podkreślał poseł KP Radosław Lubczyk.
– Jak już sto razy mówiłem, socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju. Tym razem tych trudności nie udało się pokonać. Nawet Komisja ten absurd odrzuciła – mówił Janusz Korwin-Mikke z Konfederacji.
– Ta ustawa powinna się nazywać „zabieramy pacjentom 13 miliardów złotych” – mówiła posłanka KO Krystyna Skowrońska. – Wstydzę się za kolegów z PiS, którzy akceptują takie rozwiązania. Ten projekt nadaje się tylko do kosza – dodała.
Rząd murem za projektem przeniesienia finansowania świadczeń
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski zapewnił, że pacjenci w pełnym zakresie będą kontynuowali leczenie w ramach świadczeń, których finansowanie zostanie przeniesione z MZ do NFZ. Dodał także, że projekt wpisuje się w ustaloną ścieżkę wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, gdzie w 2023 roku zagwarantowano 6 proc. PKB. Miłkowski przypomniał również, że w 2021 roku w NFZ powstała bardzo duża nadwyżka przychodów nad kosztami.
– Finansujemy coraz to bardziej nowoczesne terapie. Zmienia się koszyk świadczeń zdrowotnych, jak również zmieniają się wyceny, które uwzględniają wynagrodzenia dla personelu medycznego czy koszty bardzo drogich terapii lekowych – podkreślał wiceminister zdrowia. – Nieprawdą jest, że komukolwiek cokolwiek zabieramy, nieprawdą jest, że pacjenci to odczują. Pacjenci będą mieli sfinansowane leczenie – zakończył Miłkowski.
Wniosek Komisji Zdrowia o odrzucenie rządowego projektu ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty będzie głosowany w bloku głosowań podczas bieżącego posiedzenia Sejmu.
ZOBACZ TAKŻE: Miłkowski: nie jest prawdą, że szpitale powiatowe mają wyłącznie straty
Źródło: Puls Medycyny