Olsztyńska Poliklinika: brak zabezpieczenia chirurgicznego powodem zamknięcia SOR
Powodem zawieszenie pracy Klinicznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego SP ZOZ MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie był czasowy brak możliwości obsadzenia w Klinicznym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dyżurów lekarzy chirurgów - poinformował rzecznik prasowy szpitala Jarosław Witek.

Witek poinformował, że Kliniczny Szpitalny Oddział Ratunkowy nie działał od 13 listopada od godz. 8:00 do 14 listopada do godz. 8:00.
- Powodem tej sytuacji był czasowy brak możliwości obsadzenia w Klinicznym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dyżurów lekarzy chirurgów. Zespół pielęgniarski i ratowniczy KSOR w celu zabezpieczenia patrolu reanimacyjnego i ewentualnych przypadków dostarczonych przez Zespół Ratownictwa Medycznego lub Lotnicze Pogotowie Ratunkowe funkcjonował bez zakłóceń, realizując inne zadania oprócz przyjmowania pacjentów do KSOR - poinformował Witek.
Informacja o tym, że oddział ratunkowy nie działa została, jak podał rzecznik, "wywieszona na drzwiach Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z wyszczególnionymi danymi adresowymi szpitali z funkcjonującymi Szpitalnymi Oddziałami Ratunkowymi".
- Każdy pacjent zgłaszający się do KSOR był informowany o zawieszeniu działania oddziału ratunkowego przez średni personel medyczny (pielęgniarki, ratownicy medyczni). Zarządzenie zostało opublikowane na stronie internetowej szpitala. O wydaniu Zarządzenia w sprawie czasowego zawieszenia pracy w KSOR w Szpitalu MSWiA w Olsztynie zostali poinformowani: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzki Szpital Zespolony w Olsztynie, Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie, Narodowy Fundusz Zdrowia, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego - dodał Witek.
Z powodu braku kadry lekarskiej od pewnego czasu nie działa oddział ortopedyczny w szpitalu wojewódzkim. - W przypadku dowiezienia pacjenta do Klinicznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w SP ZOZ MSWiA w Olsztynie, konsultacji (również w dniu zawieszenia KSOR) udzielają lekarze dyżurni Oddziału Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu - zapewnił Witek.
Rzecznik szpitala przyznał, że w tym roku zawieszenie pracy Klinicznego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego MSWiA w Olsztynie miało miejsce dwukrotnie - w obu przypadkach powodem był brak lekarzy.
Dziennie (średnio) Kliniczny Szpitalny Oddział Ratunkowy MSWiA w Olsztynie przyjmuje i udziela pomocy medycznej około 30 pacjentom.
Z powodu braku kadry lekarskiej w ostatnim czasie w Olsztynie występują też problemy z udzielaniem porad w tzw. punktach nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Wiceprezydnet Olsztyna Ewa Kaliszuk powiedziała PAP, że gdy brakuje lekarzy w takim punkcie w szpitalu miejskim wówczas pacjentów obsługuje szpitalny SOR. - Niestety pacjentów jest bardzo wielu, a kadry lekarskiej bardzo brakuje - podkreśliła Kaliszuk.
Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował, że na specjalizacji lekarskiej z ratownictwa medycznego jest więcej wolnych miejsc, niż chętnych. - Brakuje lekarzy tej specjalizacji, a lekarzy z innymi kwalifikacjami nie można zmusić czy na siłę skierować do pracy na SOR - powiedział PAP Guzek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rozrasta się mapa zamykanych oddziałów w szpitalach. Medycy proszą o zgłoszenia
Źródło: Puls Medycyny