Okręgowa Rada Lekarska pisze do MZ ws. pytań egzaminacyjnych dla lekarzy
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie zwraca się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z wnioskiem o interwencję w sprawie braku odpowiedniego działania po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w temacie udostępnienia pytań i odpowiedzi zawartych w Państwowym Egzaminie Specjalizacyjnym w latach 2016-2020.

– Lekarze od wielu lat zwracali uwagę, że publiczna znajomość pytań egzaminacyjnych jest korzystna dla medyków przygotowujących się do egzaminu, ale i dla ogółu społeczeństwa, bo może zostać publicznie zweryfikowana jakość pytań i trudność zdania egzaminu. Mimo wyroku oraz mimo oddalenia skargi kasacyjnej Centrum Egzaminów Medycznych wciąż nie wywiązało się ze swojego obowiązku. Oczekujemy szybkiego działania ze strony ministra zdrowia – mówi dr n. med. Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Przestańmy traktować pytania egzaminacyjne dla lekarzy jak najpilniej strzeżony sekret świata
Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 14 grudnia 2022 r., Centrum Egzaminów Medycznych na wniosek Naczelnej Izby Lekarskiej powinno udostępnić pytania i odpowiedzi zawarte w Państwowym Egzaminie Specjalizacyjnym w latach 2016-2020. CEM jednak, zamiast wykonać wyrok, żąda od Naczelnej Izby Lekarskiej zapłaty kosztów związanych ze sposobem udostępnienia archiwalnych pytań i odpowiedzi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: CEM przegrało w sądzie sprawę o jawność pytań do PES. Teraz żąda opłaty za ich udostępnienie
– Nasza interwencja i apel do ministra zdrowia jest odpowiedzią na bezczynność dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych. Do rąk lekarzy oraz studentów, czy nawet szerzej: do rąk społeczeństwa, powinny trafić pytania egzaminacyjne wraz z odpowiedziami z sesji wiosennych i jesiennych w latach 2016-2020. Wyroki sądowe z ostatnich lat wskazują, że brak jest podstaw do odmowy udostępnienia pytań egzaminacyjnych wraz z poprawnymi odpowiedziami. W wyroku stwierdzono również, że dostęp do testów wykorzystanych na egzaminie służy nie tylko osobom przygotowującym się do egzaminu, ale także ochronie interesu całego społeczeństwa – mówi Michał Bulsa.
- Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie podpisuje się więc pod apelem Naczelnej Izby Lekarskiej, by pytania zostały szybko przekazane interesantom. Uważamy, że interwencja ministra zdrowia jest niezbędna, by Centrum Egzaminów Medycznych zaczęło ten temat traktować jako priorytet – dodaje Bulsa. – Nowy termin rozpatrzenia wniosku dyrektor CEM wyznaczył na koniec marca. Ta data nie jest dla lekarzy satysfakcjonująca – wskazuje.
Lekarze nie wykluczają dalszych kroków prawnych, jeżeli CEM nie będzie respektować wyroku sądu oraz ich oczekiwań.
PRZECZYTAJ TAKŻE: PES w sesji wiosennej 2023 - wydłużony termin składania wniosków
Źródło: Puls Medycyny