Okrągły stół dla zespołu metabolicznego: jest nowa definicja i wskazówki, jak postępować w praktyce [DEBATA]
O tym, jak diagnozować i dobrze leczyć pacjenta z zespołem metabolicznym w 2022 r., mówili specjaliści zaproszeni do debaty zorganizowanej przez “Puls Medycyny”. Pretekstem do dyskusji było powstanie konsensusu ekspertów, w którym całościowo zaadresowano ten ważny problem kliniczny.
„Zespół metaboliczny – nowa definicja i postępowanie w praktyce” to stanowisko sygnowane przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości, Polskie Towarzystwo Lipidologiczne, Polskie Towarzystwo Hepatologiczne, Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia, sekcję Prewencji i Epidemiologii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, „Klub 30” PTK, sekcję Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich.
Dokument, który właśnie ujrzał światło dzienne, to efekt wytężonej pracy wielu ekspertów. Przedstawiono w nim nową definicję zespołu metabolicznego, zaproponowano algorytm diagnostyczny. W stanowisku podkreślono, że kluczowe jest holistyczne podejście do chorego z otyłością, zaburzeniami metabolicznymi, lipidowymi, nadciśnieniem tętniczym i ich następstwami. O tym, co dokładnie zawiera stanowisko, zaproszeni eksperci mówili podczas debaty, zorganizowanej przez „Puls Medycyny”.
Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęli:
- dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. UM, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej
- dr hab. n. med. Alina Kuryłowicz, prof. CMKP, Klinika Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, Szpital Kliniczny im. prof. Orłowskiego w Warszawie
- prof. Andrzej Januszewicz, krajowy konsultant w dziedzinie hipertensjologii
- prof. Aleksander Prejbisz, prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego,
- dr hab. n. med. prof. inst. Piotr Dobrowolski, kierownik Samodzielnej Poradni Lipidowej w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie,
- prof. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
Moderator: red. Ewa Kurzyńska, Puls Medycyny
O czy dyskutowano podczas debaty:
- Dlaczego słuszne jest wyodrębnienie zespołu metabolicznego?
- Czy waga problemu jest szczególnie ważna w środowisku lekarzy POZ?
- Jak rozpoznawać zespół metaboliczny? Propozycja algorytmu diagnostycznego.
- Omówiono postępowanie terapeutyczne u pacjenta z zespołem metabolicznym.
Zapraszamy do oglądania debaty!
Źródło: Puls Medycyny