Oko w oko z zaćmą
Polski Związek Niewidomych zaprasza na konsultacje z okulistami oraz pokazy z użyciem symulatorów zaćmy, eksperymenty i iluzje optyczne dla dzieci 14 i 15 listopada w godz. 10.00-16.00 do swojej siedziby w Warszawie (ul. Konwiktorska 7).
Zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu i główna przyczyna utraty wzroku na świecie. W początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Stopniowo powoduje pogorszenie ostrości widzenia, a nieleczona prowadzi do ślepoty. Jest niemal w 100 proc. wyleczalna, a operacja jej usunięcia trwa najczęściej zaledwie 15-30 min.
Podczas wydarzenia edukacyjnego „Oko w oko z zaćmą” będzie okazja m.in. porozmawiać ze specjalistami z dziedziny okulistyki, którzy opowiedzą o różnych aspektach tej dolegliwości.

"Chociaż na zaćmę cierpi w Polsce ok. 800 tys. osób, to wiedza o objawach tej choroby oraz o jej leczeniu jest wciąż zbyt mała, a pacjenci często błędnie interpretują pogorszenie ostrości widzenia. Poprzez nasze wydarzenie chcemy przede wszystkim przekazać pacjentom niezbędną wiedzę nt. zaćmy i jej leczenia oraz zachęcić ich do profilaktyki w dziedzinie okulistyki"- mówi Małgorzata Pacholec, Dyrektor Polskiego Związku Niewidomych.
Oprócz stoisk informacyjnych dotyczących zaćmy i dostępu do jej leczenia, zaawansowanych technologii operacyjnych jej usunięcia oraz soczewek wewnątrzgałkowych najnowszej generacji, na miejscu przez cały czas trwania wydarzenia będą też obecni specjaliści, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące tej choroby.
Uczestnicy wydarzenia będą też mieli szansę skorzystać z bezpłatnego wstępnego badania wzroku w kierunku zaćmy. Dzięki okularom symulującym ostrość widzenia osoby chorej na zaćmę w początkowym i zaawansowanym stadium choroby, będzie można przekonać się na własnej skórze, jak wielkich problemów przysparzają osobie chorej codzienne czynności.
Polski Związek Niewidomych postawił sobie za cel edukację całych rodzin. Specjalnie dla dzieci zostanie przygotowana, moderowana przez animatorów, strefa edukacyjna, w której będą mogły poznać tajemnice wzroku. Na uczestników wydarzenia czekają też konkursy z nagrodami.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: HP