Odpowiedzialność prawna lekarza a polskie realia
Coraz większa świadomość praw wśród pacjentów oraz próby ich egzekwowania, również przed sądem, wymagają od lekarzy wiedzy na temat ich odpowiedzialności prawnej. Okazuje się jednak, że studia nie dostarczają im niezbędnej wiedzy z zakresu prawa w medycynie.
Zdrowie i życie pacjentów należą do sfery najważniejszych dóbr chronionych i to właśnie w niej nieustannie działają lekarze. Tym samym 43 proc. medyków przyznaje, że obawia się śmierci pacjenta, a 38 proc. – postawienia mylnej diagnozy – tak wynika z badania dotyczącego zawodu lekarza i obaw z nim związanych, przeprowadzonego w ramach programu „RECEPTA na sukces w medycynie” przez firmę Gedeon Richter w marcu 2019 roku. W sytuacjach związanych z popełnieniem błędu medycznego, niezadowoleni pacjenci lub ich rodziny mogą dążyć do wyciągnięcia konsekwencji prawnych wobec lekarzy. I tak do otrzymania pozwu sądowego przyznaje się blisko 30 proc. medyków, a 34 proc. choć nie doświadczyło takiej sytuacji, zna innych lekarzy, których to spotkało1.

W zależności od rodzaju popełnionego czynu czy zdarzenia, lekarze mogą ponieść jedną z trzech odpowiedzialności prawnych (ten sam czyn może skutkować poniesieniem wszystkich rodzajów odpowiedzialności):
- cywilną (odpowiedzialność majątkowa za czynność (zaniechanie) lekarza w sferze diagnozy i terapii, niezgodną z nauką medyczną dostępną dla lekarza);
- karną (odpowiedzialność za czyn zabroniony przez ustawę w okresie jej obowiązywania, którego społeczna szkodliwość jest wyższa niż znikoma);
- zawodową (odpowiedzialność za naruszenie zasad etyki lekarskiej oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza).
"Odpowiedzialność prawna lekarzy ma szczególny charakter, warto więc, by poza wiedzą medyczną posiadali również tę, która dotyczy ich samych. Najlepiej, aby edukacja w tym zakresie rozpoczęła się już na etapie studiów, co pozwoli przyszłym medykom oswoić niepokój związany z tym tematem, jak i budować pewność siebie w kontakcie z pacjentem" – mówi mec. Monika Zboralska, radca prawny, ekspert programu „RECEPTA na sukces w medycynie”.
Niestety realia wyglądają zupełnie inaczej. Aż 80 proc. zapytanych lekarzy deklaruje, że studia nie dostarczyły im odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa, jak i radzenia sobie z popełnianiem błędów lekarskich2. To właśnie w odpowiedzi na ten fakt powstał projekt „RECEPTA na sukces w medycynie”, którego inicjatorem jest firma Gedeon Richter. Program zakłada przekazanie studentom kierunku lekarskiego praktycznej wiedzy oraz udzielenie im wsparcia m.in. w zakresie odpowiedzialności prawnej lekarza.
"W przypadku jakichkolwiek problemów z zakresu odpowiedzialności prawnej lekarz powinien jak najszybciej skontaktować się z wyspecjalizowanym prawnikiem i przekazać mu wszystkie najważniejsze informacje dotyczące sprawy. Warto też, by na co dzień przykładał szczególną wagę do regularnego i prawidłowego prowadzenia dokumentacji medycznej. Jest ona podstawowym dowodem w sądzie oraz u ubezpieczyciela" – dodaje mec. Monika Zboralska.
Platformą integrującą działania realizowane w ramach projektu jest fanpage „RECEPTA na sukces”: www.facebook.com/Receptanasukceswfarmacji na Facebooku. Profil stanowi źródło rzetelnej wiedzy o projekcie oraz umożliwia dostęp do materiałów merytorycznych przygotowanych w ramach programu – „LEKSykonu prawnego”, czyli kompendium wiedzy o rodzajach odpowiedzialności prawnej lekarza oraz serię wideo tutoriali dotyczących prawa w medycynie i zarządzania stresem, m.in. w trudnych sytuacjach zawodowych.
1, 2 Badanie ABC Rynek i Opinia na zlecenie Gedeon Richter w ramach programu „RECEPTA na sukces w medycynie” – „Badanie dotyczące zawodu lekarza i obaw z nim związanych”, marzec 2019 r.
O Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.
Gedeon Richter to jedna z największych firm sektora farmaceutycznego w Europie. Zajmuje się produkcją, badaniami i rozwojem leków. Gedeon Richter, jako inicjator programów z cyklu „RECEPTA na sukces”, ma na uwadze rozwój młodych osób, wkraczających na ścieżkę zawodową w obszarze farmacji i medycyny.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: materiał partnera