Od nowego roku ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych? Jest zapowiedź AOTMiT
Jest ogromna determinacja środowiska pielęgniarskiego w obszarze opieki długoterminowej. Wycena, która została zaproponowana, nie jest w stanie spełnić wymogów ustawy o wynagrodzeniach - alarmuje wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska. Prezes AOTMiT zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu.

- Wciąż nierozwiązana pozostaje kwestia zbyt niskich wycen w opiece długoterminowej.
- To, jak ostrzega Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, grozi realnym odpływem pielęgniarek z tego obszaru systemu ochrony zdrowia.
- AOTMiT zapewnia, że efekty prac nad zmianami w wycenach mają być widoczne już na początku 2023 roku.
Zbyt niska wycena świadczeń w opiece długoterminowej sprawia, że liczne podmioty zatrudniające pielęgniarki na umowę o pracę nie są w stanie wywiązać się z ustawy o wynagrodzeniach.
Skutkuje to odpływem pielęgniarek z tego obszaru medycyny, co - jak ostrzega Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych - będzie miało dramatyczne skutki w starzejącym się społeczeństwie.
W Polsce świadczenia w domowej opiece długoterminowej stanowią 1,5% w puli wszystkich świadczeń zdrowotnych. To ponad sześć razy mniej niż średnia w Unii Europejskiej.
Niskie wyceny w opiece długoterminowej, pielęgniarki składają wypowiedzenia
– Dysproporcja jest bardzo duża, widać starzejące się społeczeństwo. Unia w jakiś sposób dostrzegła to, że domowa opieka długoterminowa jest elementem, który w jakiś sposób może wesprzeć system ochrony zdrowia – powiedziała wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Koalicja “Na pomoc niesamodzielnym”: pielęgniarska opieka długoterminowa ofiarą podwyżek dla medyków
- Jest ogromna determinacja środowiska pielęgniarskiego w obszarze opieki długoterminowej. Wycena, która została zaproponowana, nie jest w stanie spełnić wymogów ustawy o wynagrodzeniach. A ustawa była dedykowana umowie o pracę. Poniosły klęskę podmioty, które zatrudniają pielęgniarki na umowę o pracę – podkreśliła wiceszefowa samorządu i jednocześnie przyznała, że do Izby docierają sygnały o rozwiązywanych umowach o pracę przez pielęgniarki, które do tej pory nie otrzymały podwyżek wynikających z ustawy o minimalnych wynagrodzeniach.
Zdaniem Łodzińskiej “będzie to lawina, której nie zatrzymamy, a jeśli pielęgniarki odejdą z opieki długoterminowej, to będzie już to nie do odtworzenia”.
Wyższe wyceny prawdopodobnie od nowego roku
Jak przekazała wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, prezes AOTMiT zapewnia, że trwają pracę nad rozwiązaniem tego problemu, a efekty mają pojawić na początku 2023 roku.
W tej chwili zbierane są dane z całej Polski, żeby zweryfikować wycenę.
– Uprzedziliśmy Ministerstwo Zdrowia, że niektóre podmioty nie dotrwają do początku przyszłego roku i usłyszeliśmy, że być może jeszcze w tym roku pójdą jakieś środki, żeby w jakiś sposób móc zrealizować przynajmniej założenia ustawy o wynagrodzeniach – powiedziała Mariola Łodzińska.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Opieka długoterminowa: “wiele pozytywnych zmian” kontra “sytuacja jest dramatyczna
Źródło: Puls Medycyny