Od jutra startują zapisy na szczepienia przeciwko HPV. Będzie też kampania
Od 27 maja od 7 rano wystartują zapisy na szczepienia przeciwko HPV. Będą one darmowe, przeznaczone dla dziewcząt i chłopców w wieku 12, 13 lat.

Darmowe szczepienia przeciwko HPV są przeznaczone dla całych roczników 2010 i 2011 - bez względu na datę urodzin dziecka. Lista punktów, gdzie można wykonać szczepienia jest już dostępna. Będą one realizowane przede wszystkim w placówkach POZ. Rodzic będzie mógł wybrać jaki preparat zostanie podany dziecku - oba preparaty mają schemat dwudawkowy.
1300 punktów realizujących szczepienia przeciwko HPV
Jutro, 27 maja o godz. 7 rano, ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację lub infolinię 989, lub w przychodni. Sczepienia ruszają 1 czerwca.
Zachorowania na nowotwory spowodowane przez wirus HPV dotykają dziewczynek i chłopców.
– Dlatego nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek - poinformował Niedzielski.
– Uruchamiamy również specjalny serwis - stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300 - wskazał minister.
MZ: wystartuje też kampania zachęcająca do szczepień przeciwko HPV
Premier Morawiecki zwracał uwagę, że w Polsce co roku ponad 2500 kobiet walczy z rakiem szyjki macicy.
– I niestety ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej właśnie dlatego, że wdrażamy tę darmową i dobrowolną szczepionkę HPV - mówił.
– Od jutra rusza też kampania informacyjna, którą przygotowaliśmy specjalnie po to, by spopularyzować zalety i pokazać zalety tego szczepienia. Od jutra będzie można zobaczyć spoty i informacje, które promują szczepienie - dodał Niedzielski.
Jak ocenił prof. Andrzej Nowakowski, poprzez uruchomienie programu szczepień przeciwko HPV Polska dołącza do najbardziej rozwiniętych krajów, które objęły szczepieniami znaczną część populacji.
– Choroby nowotworowe pro prawdziwa plaga. Przewiduje się, że wkrótce mogą one wyprzedzić choroby układu krążenia w statystykach dotyczących umieralności. Dlatego dzisiejszy dzień jest tak szczególny z punktu widzenia profilaktyki onkologicznej - dodał prof. Nowakowski.
Działanie jest też spójne, zaznaczył, z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie eliminacji raka szyjki macicy.
– Nie ma żadnych późnych odczynów poszczepiennych ani żadnych skutków zdrowotnych, którymi wprowadzenie tych szczepień na szeroką skalę by zagrażało - podkreślił prof. Nowakowski.
– Szczepionki są bezpieczne. To preparaty dostępne na rynku od 15 lat. W tym czasie badacze gromadzili dane dotyczące ich bezpieczeństwa. Dysponujemy więc nie tylko wynikami badań będących podstawą dopuszczenia szczepionek do obrotu. (...) Powszechne szczepienia przeciwko HPV realizowane są w ponad 120 krajach na świecie, podano ich ponad 500 mln dawek - dodała dr hab. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-BIP.
W większości przypadków odczyny poszczepienne mają charakter miejscowej i ustępującej reakcji.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepienia przeciw HPV. POZ mogą składać zamówienia na bezpłatne szczepionki
Źródło: Puls Medycyny