Ochrona zdrowia jednym z najbardziej zaufanych sektorów w kwestii zabezpieczenia danych [BADANIE]
Polacy najbardziej ufają sektorom, w których w ostatnim roku dochodziło do największej liczby wycieków danych na świecie – jak dowiadujemy się z raportu pt. „Polacy w cyberprzestrzeni – czy jesteśmy świadomi cyberataków?”.

- Badaniu opinii publicznej poddano wiarygodność poszczególnych sektorów gospodarki w kwestii praktyk mających na celu ochronę danych.
- Poziom zaufania, jakim Polacy darzą poszczególne branże, jest odwrotnie proporcjonalny do liczby ataków hakerskich na poszczególne sektory.
- Największym zaufaniem respondentów cieszyły się branże: finansów i ubezpieczeń (26,9 proc.), ochrony zdrowia (21,9 proc.) oraz technologii i telekomunikacji (19,4 proc.). Jak wynika ze światowego badania i raportu CrowdStrike pt. „Global Threat Report”, wskazane sektory były najczęściej atakowane przez hakerów w 2021 roku.
W informacji prasowej z 26 października Procontent Communication poinformowało o wynikach badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie 811 dorosłych mieszkańców Polski.
Blisko 1/3 ankietowanych nie ufa żadnej branży w kwestii ochrony przechowywanych przez nią danych. Największym zaufaniem badani darzą branżę finansową - ponad 26,9 proc. wskazań. Na drugim miejscu pod względem zaufania znalazł się sektor ochrony zdrowia – 21,9 proc. wskazań, a na trzecim sektor technologii i telekomunikacji – 19,4 proc. Bardzo wysokim zaufaniem cieszyły się również instytucje państwowe i administracja publiczna, która znalazła się na 5. miejscu wśród wskazań. Bardzo niskim zaufaniem w kwestii zabezpieczenia naszych danych cieszą się natomiast: przemysł (6 proc.), sieci handlowe (6,2 proc.) oraz logistyka i transport (10,1 proc.).

Poziom zaufania odwrotnie proporcjonalny do liczby ataków hakerskich na poszczególne sektory
Jak wskazano w raporcie, Polacy najbardziej ufają sektorom, w których w ostatnim roku dochodziło do największej liczby wycieków danych na świecie. Zdaniem ekspertów Check Point, wśród najczęściej atakowanych branż w Polsce są bowiem finanse, gdzie liczba tygodniowych ataków wzrosła rok do roku aż o 46%. Finanse, ochrona zdrowia oraz telekomunikacja to również sektory, które najczęściej komunikują wdrożenia w zakresie bezpieczeństwa do swoich klientów.
Badanie pokazało, iż pomimo globalnego wzrostu o 53 proc. wycieków danych w sektorze edukacji, blisko 15,1% wskazało tę branżę jako najbardziej godną zaufania.
Sektor logistyki, w której, według badań CrowdStrike, dochodziło do najmniejszej liczby wycieków w 2021 roku, zupełnie nie cieszy się zaufaniem wśród Polaków. Według raportu, firmy z tych rynków podejmują jednak coraz więcej inicjatyw, by zmienić postrzeganie swoich branż w zakresie cyberochrony.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Bromber: rośnie ryzyko ataków hakerskich na podmioty lecznicze. Apel do szpitali
Różnice między kobietami i mężczyznami w zaufaniu do wybranych sektorów
Najwięcej badanych wskazało, że nie ufa w kwestii ochrony danych żadnej z branż, przy czym najmniej ufne są kobiety – aż 34,7 proc. z nich wskazało taką odpowiedź w porównaniu do mężczyzn (25,3 proc.). Kolejną różnicę opinii na podstawie płci w omawianym badaniu można zauważyć w przypadku oceny przez respondentów sektora technologii i telekomunikacji. Zaufaniem w kwestii cyberbezpieczeństwa branża ta cieszy się wśród aż 25,9 proc. mężczyzn i jedynie 13,6 proc. kobiet. Technologia, według statystyk Check Point Research, doświadczyła podwojenia liczby tygodniowych ataków w porównaniu z rokiem 2020 , kobiety są więc bardziej świadome występujących zagrożeń dot. omawianego sektora.
Z drugiej strony, kobiety bardziej ufają placówkom ochrony zdrowia (23,1 proc.), podczas gdy mężczyźni udzielili odpowiedzi świadczącej o zaufaniu do tej branży rzadziej (20,6 proc.). Wyraźna różnica pojawia się w postrzeganiu ochrony danych przez wymiar sprawiedliwości. Wśród płci żeńskiej miał on 19,1 proc. wskazań, natomiast wśród męskiej tylko 14,8 proc.
Źródło: Materiały prasowe Procontent Communication
PRZECZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej ataków hakerów na szpitale. Jak się przed nimi bronić?
Źródło: Puls Medycyny