"Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego" hasłem przewodnim Światowego Dnia Bez Tytoniu
"Ochrona młodzieży przed manipulacjami przemysłu tytoniowego" to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Bez Tytoniu. W tym roku obchodzimy go po raz trzydziesty - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Palenie wciąż pozostaje największym wyzywaniem zdrowia publicznego w Polsce. Z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie około 70 tysięcy osób, co stanowi 17 proc. wszystkich zgonów w Polsce - informuje MZ i dodaje, że niepokojące dane dotyczą m.in. młodzieży.
Co drugi nastolatek w Polsce pali wyroby tytoniowe
Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali - podaje resort.
"Niemal 60 proc. osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać szokujące – w wieku 8 lat" - alarmuje MZ.
CZYTAJ WIĘCEJ: E-papierosy mogą powodować uzależnienie od nikotyny, zwłaszcza u nastolatków
Profilaktyka antynikotynowa rządu - kampania "Planuję długie życie" i #STOPFEJKFRIENDS
"Mając na uwadze dobro palaczy zarówno tych nałogowych, jak i biernych – Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię społeczną realizowaną w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030" - czytamy na stronie MZ.
Celem kampanii jest "obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia" - wyajśniono.
Więcej na temat kampanii znajduje się na stronie planujedlugiezycie.pl
Równolegle trwa zainicjowana przez resort kampania społeczna #STOPFEJKFRIENDS, upowszechniająca wiedzę na temat szkodliwości palenia tytoniu i używania elektronicznych papierosów – w szczególności przez osoby poniżej 18. roku życia.
Kampania #STOPFEJKFRIENDS jako pierwsza kampania skierowana do młodzieży podejmuje temat szkodliwości palenia e-papierosów - czytamy na stronie MZ.
Więcej na temat kampanii znajduje się na stronie www.stopfejkfriends.pl
Palenie tytoniu a COVID-19
Ministerstwo Zdrowia odniosło się także do związku między paleniem tytoniu a chorobą wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.
"Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych - typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem" - podkreślono w komunikacie i dodano, że "niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących".
CZYTAJ TEŻ: WHO: palacze chorują na COVID-19 częściej niż osoby niepalące
W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.
Źródło: www.gov.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE: W ciągu najbliższych lat palenie papierosów będzie stanowić ogromne wyzwanie dla zdrowia publicznego
Źródło: Puls Medycyny