“Oblicza Medycyny”. Zawał i co dalej? Jak dobrze kontrolować czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego
aktualizacja: 09-04-2021, 09:40
Gośćmi kolejnego odcinka programu “Oblicza Medycyny” są prof. dr hab. n. med. Stanisław Bartuś oraz dr n. med. Krzysztof Chlebus, z którymi porozmawialiśmy o kontroli czynników ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów po zawale.
Choroby serca doprowadzają każdego roku do ponad 70 tys. zawałów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedostateczna kontrola czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym zbyt wysokie stężenie cholesterolu.
- Co zrobić, by nie dopuścić do kolejnego zawału?
- Jak powinna wyglądać opieka nad „zawałowcem” pod kątem zaburzeń lipidowych?
- Jak często i kiedy powinna być wykonywana kontrola stężenia lipidów?
- Kiedy pacjenta można włączyć do programu lekowego z inhibitorami PCSK9, np. alirocumabem?
- Jakie warunki musi spełnić chory, by mógł skorzystać z tego nowoczesnego i skutecznego leczenia hipolipemizującego?
Na te i inne pytania w programie „Oblicza Medycyny” odpowiedzieli: prof. dr hab. n. med. Stanisław Bartuś z Instytutu Kardiologii Interwencyjnej UJ Collegium Medicum oraz dr n. med. Krzysztof Chlebus z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator Krajowego Rejestru Hipercholesterolemii Rodzinnej.
Rozmowę prowadziła red. Ewa Kurzyńska. Zapraszamy do oglądania!
Wyłącznym partnerem wydarzenia jest firma Sanofi.
Wyczerpujące informacje o nowym programie lekowym dla pacjentów po zawale serca można znaleźć także na stronie: www.sanofidlalekarzy.pl, gdzie w zakładce „Strefa Edukacji” znajduje się podstrona „Leczenie zaburzeń lipidowych”. Zamieszczono tam m.in. pełną informację dotyczącą programu lekowego, listę ośrodków, które go realizują, oraz wszystkie niezbędne informacje, które przydadzą się lekarzom w procesie kierowania pacjentów do leczenia. Dostępna już jest także nowa, mobilna aplikacja LIPIDbox, która zawiera niezbędne informacje wspierające proces diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych. Jest do pobrania w sklepach AppStore oraz Googleplay.
Źródło: Puls Medycyny