“Oblicza Medycyny”. Zarządzanie terapią u chorych na czerniaka leczonych kombinacją inhibitorów BRAF i MEK
aktualizacja: 07-07-2021, 16:03
Cykl programów dotyczących leczenia pacjentów z zaawansowanym przerzutowym i nieresekcyjnym czerniakiem kończy spotkanie z prof. Piotrem Rutkowskim.
Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski jest kierownikiem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, przewodniczącym rady naukowej Akademii Czerniaka, wiceprzewodniczącym rady naukowej NIO, pełnomocnikiem dyrektora NIO w Warszawie ds. badań klinicznych oraz Narodowej Strategii Onkologicznej.
Zmiany wprowadzone w 2020 r. dotyczące poszerzenia dostępu do zarejestrowanych inhibitorów BRAF i MEK w programie lekowym sprawiły, że pacjenci, którzy dotychczas nie znajdowali w programie opcji terapeutycznych z powodu występowania działań niepożądanych terapii, mogą być leczeni enkorafenibem i binimetynibem. Prof. Piotr Rutkowski przyznaje, że z obecnych obserwacji wynika, iż połączenie to wydaje się wykazywać największy profil bezpieczeństwa w porównaniu z innymi kombinacjami dostępnymi w programie lekowym.
POLECAMY TAKŻE inne odcinki programu “Oblicza Medycyny”:
“Oblicza Medycyny”. Inhibitory BRAF i MEK w praktyce klinicznej - studium przypadku I
“Oblicza Medycyny”. Inhibitory BRAF i MEK w praktyce klinicznej - studium przypadku II
“Oblicza Medycyny”. Inhibitory BRAF i MEK w praktyce klinicznej - studium przypadku III
“Oblicza Medycyny”. Inhibitory BRAF i MEK w praktyce klinicznej - studium przypadku IV
Źródło: Puls Medycyny