“Oblicza Medycyny”. Operacja bariatryczna - kto może skorzystać z zabiegowego leczenia otyłości?
Jak wygląda kwalifikacja do leczenia zabiegowego otyłości? Ile czeka się na takie leczenie? Jakie są przeciwwskazania do operacji bariatrycznej? – to tylko wybrane pytania, na które w programie „Oblicza Medycyny” odpowiada dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prof. WIML.
Chirurgiczne leczenie otyłości jest wskazane u chorych z otyłością olbrzymią, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi powyżej 40 jednostek.
„Operacji bariatrycznej można poddać także pacjenta z BMI powyżej 35, w sytuacji gdy choroba otyłościowa doprowadziła do rozwoju powikłań, np. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego lub innych. Istnieje także szczególna kategoria chorych, których możemy zakwalifikować do leczenia zabiegowego. Są to pacjenci z cukrzycą typu 2 i otyłością I stopnia (BMI pomiędzy 30-35), u których dotychczasowe leczenia zachowawcze cukrzycy nie pozwala na osiągnięcie celów terapeutycznych” – wyjaśnia prof. Mariusz Wyleżoł, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, który był gościem programu „Oblicza Medycyny”.
Jak wygląda proces kwalifikacji do zabiegu i ile trwa?
„Nie ma jednego modelu, każdy ośrodek chirurgii bariatrycznej wypracowuje własną ścieżkę postępowania, opierając się na rekomendacjach towarzystw naukowych. Jedną z kluczowych kwestii jest ustalenie, czy u pacjenta mamy do czynienia z otyłością o charakterze pierwotnym czy wtórnym. Przy czym, w czasie 30 lat swojej pracy z chorymi z otyłością olbrzymią, nie spotkałem się z ani jednym przypadkiem, by miała ona wtórny charakter. Następnie musimy ocenić wpływ otyłość na rozwój powikłań, czy są one kontrolowane. Ile trwa ten proces? Zajmuje tygodnie, jeśli nie miesiące. Moment operacji jest ustalany, gdy uda nam się doprowadzić do kontroli powikłań otyłości, zredukować masę ciała tak, by operacja była jak najbezpieczniejsza dla chorego” – mówi prof. Mariusz Wyleżoł.
A jakie badania przechodzą w tym czasie pacjenci?
„Są to np. badania oceniające wydolność układu krążenia, układu oddechowego. I nie tylko. Np. często chorego zaskakuje również potrzeba wykonania badań endoskopowych (gastroskopia, kolonoskopia), które są niezbędne dla bezpieczeństwa chorego w czasie i po operacji” – wyjaśnia specjalista i podkreśla, że o wskazaniach do zabiegu powinien z pacjentem z otyłością olbrzymią porozmawiać każdy lekarz, który się nim opiekuje.
„To może być endokrynolog, diabetolog, kardiolog, hipertensjolog, lekarz POZ. Każdy specjalista, który rozpozna u chorego stopień zaawansowania choroby otyłościowej kwalifikującej do operacji. Niestety, problem w tym, że otyłość olbrzymia nie jest dostrzegana przez lekarzy. Takie formalne rozpoznanie jest formalnie stawiane jedynie u co 4. chorego. Mamy sytuację, że są leczone powikłania otyłości, natomiast nie jest leczona zasadnicza choroba, bo u 75 proc. nie jest rozpoznawana. Aktualnie może 1 proc. chorych z otyłością olbrzymią jest leczonych zgodnie z obecną wiedzą medyczną” – zauważa prof. Mariusz Wyleżoł.
Więcej w programie „Oblicza Medycyny”. W wywiadzie wideo także o:
- jakie choroby są przeciwwskazaniem do operacji bariatrycznej?
- jak długo w Polsce czeka się na zabieg?
- jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?
- jakich zaleceń muszą przestrzegać pacjenci?
- co w sytuacji, gdy po utracie wielu, nierzadko kilkudziesięciu kilogramów, pacjent boryka się z problemem nadmiaru skóry?
- jakich korzystnych efektów zdrowotnych można oczekiwać po leczeniu zabiegowym?
Zapraszamy do oglądania.
ZOBACZ TAKŻE: Problem w rozmiarze XXL: jak zatrzymać epidemię otyłości [DEBATA]
Źródło: Puls Medycyny