Objawy somatyczne, które rodzą się w głowie [PODCAST]
Z obserwacji prowadzonych w różnych krajach europejskich wynika, że w specjalistycznych gabinetach lekarskich oraz oddziałach szpitalnych pacjenci, którzy zgłaszają pewne objawy somatyczne, mimo że badania diagnostyczne nie wykazują żadnych odchyleń od normy, stanowią co najmniej 20-30 proc. wszystkich przypadków. O tym, jaka jest skala tego problemu w Polsce i z czego może to wynikać, opowiada dr hab. n. med. Sławomir Murawiec, specjalista psychiatrii i psychoterapeuta.
– 25-50 proc. pacjentów w gabinetach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zgłasza tzw. niewyjaśnione objawy medyczne, a w opiece specjalistycznej może być ich nawet 50-70 proc. - tłumaczy ekspert. - Jest to zjawisko powszechne, sprawia wiele trudności diagnostycznych, a jednocześnie wiąże się z cierpieniem pacjentów.
Kiedy pacjent przeżywa problemy ciałem
Dr hab. Sławomir Murawiec zaznacza, że nawet jeżeli z badań zleconych przez lekarza nie wyłania się żadne rozpoznanie natury somatycznej, to nie znaczy, że nie można postawić żadnej diagnozy, prawdopodobnie będzie ona jednak wiązała się z zaburzeniami psychicznymi czy też stresem.
– W klasyfikacji ICD-10 możemy odnaleźć pacjenta w obrębie rozdziału zaburzenia pod postacią somatyczną, obejmującego m.in. uporczywe bóle psychogenne i zaburzenia hipochondryczne czy w obrębie zaburzeń konwersyjnych. Trzeba także pamiętać, że depresja i lęk mogą być przeżywane w swoim cielesnym wymiarze i być relacjonowane przez pacjentów poprzez swoje somatyczne przejawy. W nowej klasyfikacji ICD-11 jest wyodrębniona kategoria zaburzeń o nazwie Disorders of Bodily Distress and Bodily Experience i myślę, że tam m.in. będzie można szukać rozwiązania tej zagadki, gdy klasyfikacja ta zostanie zaimplementowana. Jest grupa pacjentów, która przeżywa swoje problemy dotyczące nastroju, lęku, odczuwanego stresu, problemów, z którymi się zmaga w życiu bardziej ciałem - stwierdza specjalista.
Konsultacja psychiatryczna może przynieść ulgę
Kiedy w związku z tym lekarz, do którego zgłasza się pacjent z określonymi objawami somatycznymi, powinien kontynuować diagnostykę, a kiedy - zlecić konsultację psychiatryczną? Ekspert uważa, że z jednej strony ważna jest pogłębiona diagnostyka specjalistyczna, aby nie pominąć żadnego poważnego zaburzenia somatycznego, a z drugiej - zawsze warto wystawić skierowanie do psychiatry.
– Niezależnie od tego, czy potwierdzi się przyczyna somatyczna dolegliwości pacjenta, czy też nie, to chory, u którego trudno postawić diagnozę, cierpi, martwi się, odczuwa lęk. Co więcej, w 30-60 proc. chorobom cielesnym towarzyszą zaburzenia lękowe czy depresja - dodaje.
Pacjent, który cierpi fizycznie, mimo iż cierpienie to nie ma podłoża organicznego, może oczekiwać, że lekarz psychiatra złagodzi jego dolegliwości. Sposób leczenia uzależniony od tego, z czego wynikają zgłaszane objawy.
Rozmowę prowadzi Katarzyna Matusewicz, dziennikarka „Pulsu Medycyny”. Zapraszamy do słuchania!
Źródło: Puls Medycyny