NRL krytycznie o rozporządzeniu ws. specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów
Zdaniem samorządu lekarskiego rozporządzenie ministra zdrowia ws. specjalizacji wejdzie w życie zbyt późno. Lekarze mają obawy, czy jesienne postępowanie kwalifikacyjne, które ma odbywać się według nowych zasad, zostanie przeprowadzone bez zakłóceń.

12 sierpnia do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów. Zmiany dotyczą m.in. naboru i realizacji szkolenia specjalizacyjnego.
Nowe rozporządzenie wdraża zmiany w zakresie naboru i realizacji szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów oraz uzyskania tytułu specjalisty, które weszły w życie 1 sierpnia 2022 r., w tym w przede wszystkim nowe zasady naboru na specjalizacje lekarskie i lekarsko dentystyczne.
Jak wyjaśnia resort zdrowia, wprowadzane regulacje umożliwią lekarzom posiadającym tytuł specjalisty w dziedzinie gastroenterologii dziecięcej odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie transplantologii oraz umożliwią lekarzom posiadającym tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, na podstawie skróconego programu specjalizacji, który uwzględnia wiedzę i umiejętności, jakie posiada już lekarz pediatra.
Samorząd lekarski krytycznie o projekcie: wejdzie w życie zbyt późno
W stanowisku z 22 sierpnia 2022 r. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej odniosło się do projektu, negatywnie oceniając sposób prowadzenia prac nad przygotowaniem projektu, którego skutkiem będzie zbyt późne jego wydanie i opublikowanie.
NRL podkreśla, że przepisy ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790, ze zm.), wprowadzające zmiany w regulacjach dotyczących kształcenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów, weszły już w życie 1 sierpnia 2022 r.
“Od dawna wiadome było, że projektowany akt jest niezbędny dla właściwego przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w tym składania wniosków do odbywania szkolenia specjalizacyjnego przed jesiennym postępowaniem kwalifikacyjnym, które rozpocznie się 1 października 2022 r. Tak późne wydanie aktu wykonawczego do ustawy uniemożliwia zarówno lekarzom, lekarzom dentystom, jak również organom prowadzającym to postępowanie, w szczególności wojewodom, właściwe przygotowanie się do procesu rekrutacji. Budzi to obawy samorządu lekarskiego, a w szczególności lekarzy i lekarzy dentystów zamierzających uczestniczyć w tym postępowaniu, czy jesienne postępowanie kwalifikacyjne, które ma odbywać się według nowych zasad, zostanie przeprowadzone bez zakłóceń” - czytamy w stanowisku NRL.
Mniej punktów w razie braku dokumentu potwierdzającego uzyskanie tytułu specjalisty za granicą
W ocenie samorządu lekarskiego nieuzasadnione jest przyznawanie w postępowaniu konkursowym aż 140 punktów w przypadku braku dokumentu potwierdzającego ocenę za test lub za egzamin oraz za posiadanie tytułu specjalisty uzyskanego za granicą, który został na podstawie odrębnych przepisów uznany za równoważny z PES.
NRL postuluje przyznawanie w tych przypadkach minimalnej liczby punktów możliwej do uzyskania za egzamin specjalizacyjny, tj. 116 punktów.
Zdaniem samorządu, załącznik nr 7 zawierający Regulamin postępowania kwalifikacyjnego w niewystarczająco precyzyjny sposób opisuje sposób prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego do odbywania szkolenia specjalizacyjnego.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ważne zmiany dla lekarzy i lekarzy dentystów. Chodzi o uzyskiwanie certyfikatów zawodowych
NRL otrzymała statystyki zdawalności ustnego PES. Kolejny apel do MZ
Źródło: Puls Medycyny