NRL chce wprowadzenia konkursów na stanowiska kierownicze
Naczelna Rada Lekarska uważa, że zasady zatrudniania kluczowych pracowników są zbyt liberalne, a o wyborze na kierownicze stanowiska często decydują znajomości i układy. Domaga się także nowelizacji przepisów i rozszerzenia procedur konkursowych.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w piśmie do ministra zdrowia z 25 listopada zaapelowało o nowelizację przepisów ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. NRL domaga się objęcia publicznych podmiotów leczniczych obowiązkiem przeprowadzania konkursów na stanowiska:

• kierownika,
• zastępcy kierownika, w przypadku gdy kierownik nie jest lekarzem,
• ordynatora lub osoby kierującej oddziałem niebędącej ordynatorem,
• naczelnej pielęgniarki lub przełożonej pielęgniarek,
• pielęgniarki oddziałowej,
z zapewnieniem udziału samorządu lekarskiego w postępowaniach konkursowych.
Osoba piastująca kierownicze funkcje w różnych zakładach leczniczych nie jest w stanie pełnić obowiązków w sposób prawidłowy i gwarantujący bezpieczeństwo chorych.
Jak twierdzi NRL, rozszerzenie stosowania procedury konkursowej do obsadzenia wymienionych stanowisk pomogłoby zachować transparentność decyzji i zapewnić chorym lepszą jakość opieki. Rada uważa też, że kierownik placówki medycznej powinien każdorazowo informować prezesa okręgowej rady lekarskiej dla danego regionu o zatrudnieniu na stanowisku ordynatora lub osoby kierującej oddziałem niebędącej ordynatorem.
Informacja taka powinna obejmować imię i nazwisko zatrudnionego, numer prawa wykonywania zawodu, datę zatrudnienia oraz formę zatrudnienia. NRL uważa, że posiadanie przez samorząd lekarski takich informacji pozwoli reagować na patologiczne i groźne dla bezpieczeństwa chorych sytuacje, w których ta sama osoba zatrudniona jest na stanowisku osoby kierującej kilkoma oddziałami w tym samym lub w kilku różnych zakładach leczniczych.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: oprac. kl