NRA w sprawie opieki farmaceutycznej: może być wykonywana poza apteką
Niektóre formy samodzielnego wykonywania zawodu farmaceuty mogą być wykonywane również poza apteką, wśród nich jest sprawowanie opieki farmaceutycznej - uznaje Naczelna Rada Aptekarska.

Naczelna Rada Aptekarska opublikowała stanowisko w sprawie sprawowania opieki farmaceutycznej, udzielania usług farmaceutycznych i wykonywania zadań zawodowych. Stanowisko w tej sprawie datowane na 26 stycznia 2022 r., znalazło się na stronie Izby.
Farmaceuta to samodzielny zawód medyczny
Izba informuje w nim, że ustawa o izbach aptekarskich z dnia 19 kwietnia 1991r, wskazuje na ważną rolę farmaceuty w systemie ochrony zdrowia. Zgodnie z nią:
- zawód farmaceuty jest samodzielnym zawodem medycznym
- ustawa z dnia 10 grudnia 2020r, o zawodzie farmaceuty definiuje opiekę farmaceutyczną oraz szereg usług farmaceutycznych i zadań zawodowych, które nie mają charakteru świadczenia zawodowego a są świadczone bezpośrednio na rzecz pacjenta
- istnieje konieczność wzmocnienia roli farmaceuty w polskim systemie ochrony zdrowia, w tym niezbędne jest rozszerzenie zakresu świadczeń udzielanych przez farmaceutów, w taki sposób, aby mogli oni brać aktywny i znaczący udział w działaniach związanych z profilaktyką, promocją zdrowia i farmakoterapią.
NIA wskazuje obszary zawodu farmaceuty, możliwe do świadczenia poza apteką
Naczelna Izba Aptekarska mając na uwagę fakt, że rola farmaceuty w polskim systemie ochrony zdrowia powinna zostać wzmocniona podjęła decyzję, w sprawie możliwości samodzielnego wykonywania, również poza apteką, niektórych form zawodu farmaceuty. Zdaniem Izby należą do nich:
- sprawowanie opieki farmaceutycznej w formie uprawniającej do udzielania świadczeń zdrowotnych w tym zakresie
- udzielanie następujących usług farmaceutycznych:
- przeprowadzanie wywiadu farmaceutycznego
- udzielanie porady farmaceutycznej
- wykonywanie pomiaru ciśnienia krwi
Recepty farmaceutyczne nadal tylko w aptece?
Izba w swoim stanowisku nie odniosła się jednak do kwestii związanej z możliwością wystawiania recepty farmaceutycznej poza apteką. O takie prawo ubiegają się farmaceuci zatrudnienie w innych miejscach systemu.
W lutym stworzyli oni petycję w tej sprawie, adresowaną do ministra zdrowia. Autorzy domagają się umożliwienia wszystkim farmaceutom - niezależnie od tego, czy pracują w aptece ogólnodostępnej czy nie - wystawiania recepty farmaceutycznej dla osób niebędących członkami rodziny.
Ponieważ NIA nie odniosła się do petycji, pod koniec marca autorzy petycji ponowili prośbę do samorządu aptekarskiego i wystosowali list otwarty. Do dziś nie poinformowali, czy taką odpowiedź otrzymali czy nie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Petycja ws. wystawiania recept farmaceutycznych poza apteką. Farmaceuci ponawiają apel do NIA o poparcie
Aptekarze i lekarze pytają, ile antybiotyku w zawiesinie można wydać ze zniżką? MZ wyjaśnia
Źródło: Puls Medycyny