Nowy prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego liczy na „grę zespołową”
Ster rządów w PTNT na najbliższe dwa lata trafił w ręce prof. dr. hab. n. med. Aleksandra Prejbisza z Narodowego Instytutu Kardiologii. Podczas walnego zgromadzenia członków towarzystwa wybrano także prezesa elekta, którym został dr hab. n. med. Jacek Wolf, związany z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Będzie przewodniczył PTNT w kadencji 2022-2024.
Wybory odbyły się 16 października podczas walnego zgromadzenia członków Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. W trakcie obrad wyłoniono nie tylko prezesa elekta, ale powołano także zarząd główny na kadencję 2020-2022.

„Niełatwo jest obejmować prezesurę w trudnym czasie pandemii. Bez wątpienia PTNT musi reagować na bieżące problemy. Jednym z naszych pierwszych działań w tej kadencji będzie przygotowanie i udostępnienie na stronie internetowej towarzystwa informacji dla pacjentów: jak przygotować się do telewizyty związanej z nadciśnieniem tętniczym. To przedsięwzięcie ma pomóc także lekarzom w prowadzeniu porad zdalnych w sposób jak najbardziej efektywny” — zapowiada prof. Prejbisz.
Prezes PTNT podkreśla, że w czasie, gdy uwaga wszystkich zwrócona jest przede wszystkim na problemy wywołane przez pandemię COVID-19, nie można przerwać diagnozowania i leczenia chorób przewlekłych: „Musimy pamiętać, że mimo zagrożenia ze strony wirusa SARS-CoV-2, Polacy nadal chorują na nadciśnienie tętnicze. Powinniśmy pacjentów z tą chorobą leczyć jeszcze skuteczniej niż przed pandemią, intensyfikować terapię. Tak, by nasi chorzy byli mniej narażeni na zdarzenia sercowo-naczyniowe, których leczenie w obecnej sytuacji, gdy system ochrony zdrowia jest przeciążony, może być utrudnione” — podkreśla prof. Prejbisz.
Na liście priorytetów nowego prezesa PTNT jest także rozwijanie współpracy pomiędzy ośrodkami hipertensjologicznymi z całej Polski.
„Bardzo ważna jest gra zespołowa i cieszę się, że w zarządzie towarzystwa są osoby z wiodących ośrodków nadciśnieniowych, z którymi owocnie się współpracuje. Myślę, że w tym kontekście ważny jest fakt, iż otrzymaliśmy grant z Agencji Badań Medycznych na badanie dotyczące leczenia trudnego w kontroli nadciśnienia tętniczego. W projekcie OPTIMAL-HT będzie uczestniczyć 16 ośrodków z całego kraju. Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie będzie ważnym spoiwem środowiska lekarzy zajmujących się nadciśnieniem tętniczym w Polsce” — podsumowuje prof. Prejbisz.
Kto jest kim w PTNT: kadencja 2020-2022
- prezes Zarządu Głównego: prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz
- wiceprezes Zarządu Głównego: dr hab. n. med. Agnieszka Olszanecka
- sekretarz Zarządu Głównego: dr hab. n. med. Piotr Dobrowolski
- skarbnik: dr hab. n. med. Barbara Wizner
- prezes ustępujący: prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak
- prezes elekt: dr hab. n. med. Jacek Wolf
- prezes honorowy: prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Januszewicz
- konsultant krajowy w dziedzinie hipertensjologii: prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz
- redaktor naczelna czasopisma „Arterial Hypertension”: prof. dr hab. n. med. Krystyna Widecka
Członkowie Zarządu Głównego PTNT:
- prof. dr hab. n. med. Beata Begier-Krasińska
- dr hab. n. med. Marzena Chrostowska
- dr hab. n. med. Adrian Doroszko, prof. UMW
- prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida
- prof. dr hab. n. med. Teresa Nieszporek
- prof. dr hab. n. med. Danuta Ostalska-Nowicka
- dr hab. n. med. Marek Rajzer, prof. UJ
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Ewa Kurzyńska