Nowy ośrodek szkoleniowy dla lekarzy i pielęgniarek w Krakowie
Placówka szkoleniowa powstała przy Centrum Nefrologicznym Fresenius. Będzie oferowała szkolenia i warsztaty, które umożliwią lekarzom i pielęgniarkom pogłębienie wiedzy z zakresu dializy otrzewnowej pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek.
W Centrum Nefrologicznym Fresenius dla pacjentów dotychczas były dostępne stacja hemodializ i dializ otrzewnowych, poradnia i oddział nefrologiczny. Ze stacji hemodializ obecnie korzysta nawet 200 pacjentów, a uruchomienie Zintegrowanego Centrum Nefrologicznego pozwala na przyjęcie kolejnych 80 chorych. W ramach pełnej gamy leczenia nefrologicznego placówka odpowiada na potrzeby 6000 pacjentów, do których dyspozycji pozostaje 1800 pracowników medycznych.

Metodą dializy otrzewnowej leczy się w tej chwili w Polsce około 1000 chorych, w tym 300 w krakowskiej placówce. Niewielka ilość pacjentów poddająca się tej formie dializ wynika z faktu, że aby móc wykonać ją w domu, chory musi albo potrafić samodzielnie przeprowadzić procedurę, albo uzyskać pomoc kogoś wykwalifikowanego. Sytuacji nie poprawia niewielka ilość ośrodków oferujących dializę otrzewnową i ciągle ograniczona liczba umów z NFZ na realizację tego świadczenia.
„Ciągła edukacja personelu medycznego jest kluczowa w zapewnianiu bezpiecznej, skutecznej i wysokiej jakości terapii. Tylko cykliczne pogłębianie wiedzy w oparciu o najnowsze technologie medyczne pozwala lekarzom i pielęgniarkom osiągać to wyzwanie. Chcemy, aby nasi pacjenci mieli jak najszerszą możliwość wyboru metody leczenia, dlatego zależy nam, aby coraz więcej ośrodków mogło leczyć dializą otrzewnową, która sprzyja nie tyko lepszej jakości życia, ale przede wszystkim pozwala lepiej przygotowywać pacjentów do przeszczepu nerki. Szkolenia personelu są podstawą tego planu” – mówi dr Tomasz Prystacki, prezes zarządu Fresenius Nephrocare Polska.
Pierwsze szkolenie w nowym ośrodku odbyło się pod koniec 2018 roku. Omówiono tematy podstaw teoretycznych, a także zagadnienia związane bezpośrednio z leczeniem, dostępem do dializy, szkoleniami pacjentów czy wymogami administracyjnymi. Kurs oprócz części teoretycznej zawierał także część praktyczną. Kolejna edycja planowana jest na wiosnę 2019 roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Krakowska stacja dializ DaVita ma szanse na finansowanie z NFZ
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG