Nowotwory a miejsce zamieszkania [badania]
W biednych i średnio zamożnych krajach jest coraz gorzej, w bogatych natomiast sytuacja się poprawiła. Takie są wyniki badania obejmującego 50 państw, które reprezentują różne rejony glonu.
Autorzy analizy sponsorowanej przez American Cancer Society przeanalizowali dane na temat nowotworów z lat 2003-2007 uzyskane z Agency for Research on Cancer (IARC) oraz z roku 2012 udostępnione przez WHO. Objęła ona 50 krajów wybranych tak, aby reprezentowały różne regiony świata.
Nowotwory stanowią jedną z wiodących przyczyn śmierci na świecie we wszystkich rejonach. Badacze obliczyli, że w 2012 roku wystąpiło 14,1 nowych przypadków raka na świecie oraz 8,2 mln zgonów z powodu chorób nowotworowych.
Analiza pokazała jednak różnice zależne od miejsca zamieszkania. Okazało się, że w krajach bogatych spadła liczba zachorowań i zgonów wywołanych rakiem. Uczeni tłumaczą to m.in. ograniczeniem czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu, a także lepszymi metodami wczesnego wykrywania choroby. Niestety, w krajach biednych i tych o średnim dochodzie sytuacja się pogorszyła. Jeden z podawanych powodów to silniejsze działanie zwiększających ryzyko zachorowania czynników typowych dla zachodnich społeczeństw.
"Badanie to daje nam ważne informacje o epidemiologii raka i podpowiada pewne pomysły mówiące, jak możemy dalej badać to zagadnienie, aby poprawić stan globalnego zdrowia publicznego" - mówią autorzy.
Badacze zwracają też uwagę, że należy liczyć się ze wzrostem zachorowań w społeczeństwach, które się starzeją.

Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MAT