Nowoczesne leczenie rozstępów i cellulitu
W związku ze zbliżającą się wiosną i odkrywaniem ciała, pacjentki zaczynają wypytywać o skuteczne sposoby leczenia rozstępów i cellulitu. Co im doradzać?
Rozstępy to dolegliwość, która nie powoduje znacznych problemów medycznych, może być jednak przyczyną stresu dla osób nią dotkniętych. Pojawiają się na skórze poddawanej ciągłemu rozciąganiu. Układają się prostopadle do kierunku rozciągania, które prowadzi do nadmiernej degranulacji komórek tucznych, powodując uszkodzenie kolagenu i elastyny. Wśród przyczyn ich powstania wymienia się: zmiany hormonalne (np. dojrzewanie, ciąża), zwiększenie masy ciała, zaburzenia tkanki łącznej i pewne predyspozycje genetyczne.
W obrazie klinicznym występują 2 fazy tworzenia rozstępów: wczesna i późna. W pierwszej fazie skóra jest ścieńczała i różowa. Rozstępy stopniowo wydłużają się i stają się czerwonopurpurowe. Powierzchnia skóry jest delikatnie pomarszczona i może towarzyszyć miejscowy świąd. W późnej fazie tworzenia rozstępów są już one białe, zapadnięte, o nieregularnych brzegach. Ich rozwój jest podobny do tworzenia się blizn lub gojenia ran.
Także w obrazie histopatologicznym możemy porównać rozstępy do blizn. Czerwone rozstępy przypominają blizny przerosłe, kiedy to powstaje rychłozrost i przekształca się w bliznę, natomiast białe - bliznę ostateczną.
Rozstępy występują u 70 proc. kobiet (w tym aż 90 proc. u kobiet w ciąży) i u 40 proc. mężczyzn. Najczęściej rozstępy występują na brzuchu, piersiach, pośladkach, ale także w okolicy krzyżowo-lędźwiowej oraz na kończynach górnych i dolnych.
Na rozstępy czerwone stosujemy miejscowo tretinoinę w stężeniu 0,1 proc. - 1 proc. Dzięki niej następuje wygładzenie naskórka i stymulacja skóry właściwej. Już po 8 tygodniach codziennego stosowania widać pierwsze efekty. Kuracja powinna trwać do pół roku.
Preparaty farmakologiczne dostępne na rynku:
- Galenic - Elancyl - preparat na rozstępy, w którego składzie znajduje się ekstrakt z alg słodkowodnych o działaniu stymulującym i odbudowującym. Zawarte w koncentracie czynniki nawilżające i keratoregenerujące przyspieszają usuwanie obumarłych komórek. Nie należy stosować jednak preparatu w czasie ciąży.
- Vitaskin - plastry przeciwko rozstępom nasączone wyciągami z ziół i naturalnych składników. Pomagają odnowić skórę oraz wzmocnić włókna kolagenu i elastyny. Zwiększają odporność skóry na rozciąganie i pomagają jej utrzymać optymalną elastyczność.
Postępowanie przeciwcellulitowe
Cellulit jest to postępująca obrzękowo, fibrosklerotyczna patologia tkanki podskórnej. Uwarunkowana jest ona wieloma czynnikami wewnątrz- i zewnątrzustrojowymi, a zwłaszcza zaburzeniami w mikrokrążeniu, w układzie limfatycznym, w tkance łącznej i tłuszczowej oraz niewydolnością żylną.
Występują 4 główne stadia cellulitu:
I° brak objawów klinicznych - histopatologiczne zaburzenia mikrokrążenia,
II° zbielenie przy ucisku oraz niska temperatura i elastyczność skóry,
III° objawy "skórki pomarańczowej", bolesność, ziarnistość,
IV° silne nierówności, dobrze wyczuwalne guzki.
Wśród przyczyn powstawania cellulitu wymienia się czynniki hormonalne, genetyczne, środowiskowe, nawyki żywieniowe, choroby współistniejące, a także niektóre leki. Biorąc pod uwagę złożone przyczyny powstania cellulitu, postępowanie terapeutyczne musi być wielokierunkowe. Przede wszystkim należy bezwzględnie ograniczyć do minimum udział czynników ryzyka wystąpienia cellulitu. Najważniejsze znaczenie ma postępowanie profilaktyczne, gdyż w zaawansowanych stadiach skuteczność metod terapeutycznych jest ograniczona i polega już tylko na zmniejszeniu obszaru objętego cellulitem oraz zmniejszeniu defektu kosmetycznego. Zabiegi lecznicze stosowane w terapii antycellulitowej wpływają nie tylko na poprawę mikrokrążenia i eliminację toksyn tkankowych, zmniejszają retencję wody i nasilają prawidłowe procesy metabolizmu tkanki tłuszczowej, ale też działają stymulująco na metabolizm skóry.
Zalecanymi środkami pomocniczymi poprawiającymi krążenie i przyspieszającymi metabolizm w komórkach tłuszczowych są preparaty stosowane doustnie lub zewnętrznie (kremy, żele). Preparaty zewnętrzne najczęściej zawierają w swoim składzie kofeinę, która przyspiesza lipolizę w komórkach tłuszczowych oraz naczyniowy preparat, np. heparynę. rodki te, stosowane indywidualnie przez pacjentów, są doskonałą kuracją uzupełniającą dla zabiegów w gabinecie.
- Synchrocell - krem do ciała z oleosomami. Poprawia stan skóry zmienionej z powodu cellulitu, zapobiega formowaniu guzków i grudek, zapobiega zatrzymywaniu płynów o obszarze okołonaczyniowym.
- Cellasene - doustny preparat na cellulit zawiera lipovascolen - kompleks wysoko skoncentrowanych ekstraktów roślinnych.
- Vitacell (plastry antycellulitowe) - plastry nasiąknięte są wyciągiem z wodorostu morskiego, zielonej herbaty, zawierają kofeinę. Poprawiają ukrwienie skóry, przeciwdziałają obrzękom, wzmacniają naczynia krwionośne, ułatwiają oczyszczanie tkanek z toksyn. Nie zaleca się kobietom ciężarnym, karmiącym piersią, wrażliwym na jod oraz z nadczynnością tarczycy.
- Bio-Pycnogenol, zawiera ekstrakt z kory sosny nadmorskiej, który jest jednym z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów.
o Texenergy - aktywna bielizna: spodenki antycellulitowe. Materiał testowany klinicznie, opatentowany. Wykorzystuje się w nim właściwości terapeutyczne włókien miedzi, krzemu i cynku. Jego działanie polega na stopniowym ucisku, który pobudza krążenie żylne, wykonując skuteczny mikromasaż.
- Celluvita - doustny preparat zawierający substancje aktywne: spirulinę (zielononiebieska alga), zieloną herbatę, biotynę (wit. H) oraz adaptogen Rhodioli rosea (różeniec górski).
- Therm line - kapsułki doustne zawierające ekstrakt guarany, zielonej herbaty, pokrzywy, ze skórki pomarańczy gorzkiej, kory wierzby białej, winian L-karnityny, kofeinę.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: dr Ewa Kaniowska, ; Derma-Puls Centrum Dermatologii Estetycznej