Nowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Stanowisko po spotkaniu z wiceministrem Bromberem
Niepokoi nas fakt nieprzestrzegania przez rządzących harmonogramu działań opisanego w “Polityce wieloletniej na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa”. Brak jego realizacji, będzie skutkował pogłębiającym się deficytem specjalistów na ryku – zaalarmowała Mariola Łodzińska, wiceprezes NRPiP, podczas spotkania z wiceministrem zdrowia Piotrem Bromberem.

W poniedziałek, 11 kwietnia, w siedzibie OZZPiP odbyło się wspólne posiedzenie Prezydium Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z udziałem wiceministra zdrowia Piotra Brombera, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych MZ Edyty Gadomskiej i dyrektora Departamentu Dialogu Społecznego MZ Jakuba Bydłonia.
Nowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Stanowisko po spotkaniu z wiceministrem Bromberem
Jak pisze w swoim komunikacie OZZPiP, głównym tematem tego roboczego spotkania było wyjaśnienie intencji proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia zapisów projektu nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach minimalnych pracowników ochrony zdrowia wraz z nową tabelą grup zawodowych oraz nową wysokością współczynników, zgodnie z którymi będą przeliczane wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Związek pielęgniarek przypomniał, że projekt ten został skierowany przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji społecznych 1 kwietnia br. Dodano, że strona społeczna zasygnalizowała przedstawicielom Ministerstwa Zdrowia zastrzeżenia i wątpliwości związane z proponowanymi zapisami w ustawie. W formie pisemnej uwagi i wnioski złożone zostaną przez NRPiP i OZZPiP w terminie przewidzianym dla konsultacji, tj. do 18 kwietnia br.
– Przedstawiliśmy wątpliwości naszego środowiska zawodowego związane z proponowanymi zmianami ustawy. Są one zbieżne z naszym stanowiskiem opublikowanym tuż po podpisaniu tzw. „porozumienia” z 5 listopada 2021, podpisanego przez Ministra Zdrowia z Trójstronnym Zespołem ds. Ochrony Zdrowia bez udziału większości reprezentacji zawodów ochrony zdrowia. Swoje zastrzeżenia do projektu zmian w ustawie złożymy oczywiście także na piśmie, zgodnie z trybem konsultacji społecznych – wskazała Krystyna Ptok, Przewodnicząca OZZPiP.
Co z polityką wieloletnią na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa?
Jak poinformował OZZPiP kolejnym tematem spotkania była informacja strona temat stanu realizacji „Polityki wieloletniej na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa”. W toku dyskusji strona społeczna zwróciła uwagę na brak przestrzegania przyjętego przez Radę Ministrów harmonogramu działań opisanego w „Polityce wieloletniej na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa”.
- Niepokoi nas fakt nieprzestrzegania przez rządzących harmonogramu działań opisanego w “Polityce wieloletniej na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa”. Jest to dokument przyjęty przez Radę Ministrów, wyznaczający strategię rozwoju kadr pielęgniarek i położnych. Brak jego realizacji, będzie skutkował pogłębiającym się deficytem specjalistów na ryku! – alarmuje Mariola Łodzińska, Wiceprezes NRPiP.
Ostatnią cześć spotkania poświęcono zgłaszanemu powszechnie przez środowisko pielęgniarek i położnych problemowi braku przestrzegania obowiązujących norm zatrudnienia w podmiotach leczniczych oraz braku rozwiązań dotyczących ustalenia norm dla pozostałych rodzajów świadczeń.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Krystyna Ptok - orędowniczka pielęgniarskiej sprawy
Źródło: Puls Medycyny