Nowe warunki utworzenia podmiotu leczniczego

Sławomir Molęda
opublikowano: 06-10-2010, 00:00

Projekt ustawy o działalności leczniczej może zrewolucjonizować sposób funkcjonowania szpitali i przychodni oraz pracę lekarzy. „Puls Medycyny” analizuje szczegółowe zapisy projektu.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna
„W artykule w poprzednim wydaniu gazety napisał pan, że podmiotami leczniczymi staną się właściciele NZOZ-ów. Jak w świetle tej ustawy zostanie zdefiniowany podmiot leczniczy? Czy podmiotem leczniczym jest tylko osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza? Jak to się ma do sytuacji, gdy właścicielem NZOZ-u jest osoba niebędąca lekarzem? Czy w ramach jednolitego rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą znajdą się także fizjoterapeuci?” – pyta czytelnik „Pulsu Medycyny”

Kto ma odpowiedni status?

Projekt ustawy o działalności leczniczej omówiłem w Pulsie Medycyny nr 13 z 22 września br. Podmiotami leczniczymi w świetle tego projektu są:
1. przedsiębiorcy prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą,
2. SP ZOZ-y i jednostki budżetowe,
3. instytuty badawcze.

Warunkiem uzyskania statusu podmiotu leczniczego jest wpis do rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Oprócz podmiotów leczniczych, działalność leczniczą mogą prowadzić również praktyki zawodowe lekarzy i pielęgniarek. Podlegają one obowiązkowi rejestracji w tym samym rejestrze. Podmioty lecznicze i praktyki zawodowe obejmuje się wspólnym określeniem podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Lekarz jako przedsiębiorca

Osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza będzie mogła, tak jak dotychczas, prowadzić działalność leczniczą na dwa sposoby: jako przedsiębiorca lub w ramach prywatnej praktyki zawodowej. Jednakże działając jako przedsiębiorca nie będzie musiała zakładać NZOZ-u.

Przełomowe rozwiązanie polega właśnie na tym, że każdy przedsiębiorca będzie mógł prowadzić działalność leczniczą we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej. Projekt nie przewiduje nawet podtrzymania wymogu, by był to zespół osób. Oznacza to, iż w przypadku osób wykonujących zawód medyczny może być to także działalność wykonywana osobiście. Lekarze będą więc mogli tworzyć podmioty lecznicze, także indywidualne, bądź też poprzestać na zarejestrowaniu praktyki zawodowej (art. 5 ust. 4 wyraźnie odróżnia te dwie formy działalności). Pozostając przy praktyce nie będą musieli spełniać warunków określonych dla podmiotów leczniczych.

Ważny rodzaj działalności

Podmiotem leczniczym będzie mógł zostać przedsiębiorca, który spełni następujące warunki:

1. posiadania pomieszczeń i urządzeń odpowiadających wymaganiom,
2. stosowania wyrobów medycznych odpowiadających wymaganiom,
3. zapewnienia, by świadczenia zdrowotne były udzielane wyłącznie przez osoby wykonujące zawody medyczne i spełniające wymagania zdrowotne,
4. zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Warunki te będą dotyczyły każdego przedsiębiorcy, także lekarza, który zdecyduje się na utworzenie podmiotu leczniczego. Konkretne wymagania zależeć będą od rodzaju działalności: szpitalna, stacjonarno-całodobowa czy ambulatoryjna.

W celu prowadzenia działalności leczniczej na własny rachunek fizjoterapeuci, podobnie jak inne osoby wykonujące zawód medyczny, będą mogli tworzyć podmioty lecznicze. Znajdą się zatem w jednolitym rejestrze podmiotów wykonujących działalność leczniczą po dopełnieniu warunków określonych dla podmiotów leczniczych. Rejestracja da im możliwość uzyskania dodatkowego potwierdzenia uprawnień do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie fizjoterapii. Obecnie uprawnienia te mogą być podważane, ponieważ wynikają wyłącznie z różnorodnych dokumentów poświadczających ukończenie kształcenia.

Źródło: Puls Medycyny

Podpis: Sławomir Molęda

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.