Nowe decyzje w sprawie rządowego programu In vitro
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło ostateczne wyniki konkursu dla klinik realizujących rządowy program in vitro. W ciągu najbliższych dwóch lat niepłodne pary będą się mogły korzystać z usług do 31 klinik w całej Polsce. W sumie resort przyznał im 170 mln zł. Realizacja nowego kontraktu rozpocznie się od 1 lipca.
Resort musiał rozpatrzyć 22 odwołania klinik leczenia niepłodności. Dwie placówki dołączyły do listy, trzem innym zwiększono pulę pieniędzy. Komisja konkursowa oceniała m.in. doświadczenie kadry, sprzęt, którym dysponuje, dostępność kliniki, liczbę par, które może przyjąć do leczenia. Istotne było zobowiązanie, że ośrodek raportuje wyniki leczenia do ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology), czyli prestiżowego międzynarodowego stowarzyszenia zajmującego się propagowaniem studiów i badań w dziedzinie rozrodczości, i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu.
Decyzje MZ wywołały sporo zamieszania w środowisku. Np. poznańska klinika dostała znacznie mniejszą kwotę niż ta, o którą wnioskowała. „Dostaliśmy mniej niż Invicta we Wrocławiu, chociaż mój ośrodek ma wieloletnie doświadczenie, a wrocławska Invicta jeszcze nie rozpoczęła działalności” – żali się prof. Leszek Pawelczyk, szef Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Gdyński Invimed w ogóle nie znalazł się na liście w przeciwieństwie do wrocławskiego, który po odwołaniu dostał najwyższy kontrakt we Wrocławiu.
Rządowy program refundacji in vitro trwa od 1 lipca 2013 r. i jest zaplanowany do końca czerwca 2016. Na całość przeznaczono 247 mln zł.
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: mw